Izlaist līdz saturam

Vai Jēzum tiešām bija sieva?

by uz novembris 3, 2012

Pirms pāris nedēļām kārtējā sensācija aplidoja pasauli – atrasts jauns manuskripts „Jēzus sievas evaņģēlijs”, kurš varētu vedināt izdarīt secinājumus, ka varbūt Jēzum tomēr esot bijusi sieva.

Nebūtu jau nekāda vajadzība tērēt laiku, lai analizētu kārtējo „pīli”, tomēr tā kā to tik labi ir veicis Dr. Džefrijs Kloha (Dr. Jeffrey Kloha), ievietosim arī šeit saiti uz viņa rakstu.

Tikai īsumā pašas galvenās lietas, kuras būtu labi paturēt prātā, kad parādīsies nākošā ziņa, kas pretendēs „izmainīt vēsturi, kādu mēs to līdz šim pazinām”.

Kas tad ir šis jaunatklātais „Jēzus sievas evaņģēlijs”?

Neliels (4x8cm) manuskripts koptu valodā, kas satur dažus vārdus, kas attiecās uz Jēzu, viņa māti, viņa mācekļiem un „manu sievu”. Teksts ir tik tikko publicēts on-line, un šādā stadijā jebkādi paziņojumi jāuzskata tikai par pagaidu versijām. Līdzīgi bija ar nu jau bēdīgi slaveno „Jūdas evaņģēliju” (2006), kurš it kā atklāja patiesību par Jēzus notikumu, bet pēc rūpīgas izvērtēšanas izrādījās piederējis pavisam citai reliģiskajai grupai.

Manuskripta izcelsme.

Šis konkrētais manuskripts, ja tas izrādīsies autentisks, tiek datēts ar 4.gs., bet [hipotētiski] tas varot būt kopēts no cita agrāka 2.gs. dokumenta.

Kāpēc fragments ir tik maziņš?

Izmērs pats par sevi nebūtu nekas neparasts. Neparasts ir tā regulārais izmērs. Jauka taisnstūra forma ar gludām maliņām. Salīdzinājumam kāds cits no senajiem manuskriptiem, kura malas ir apdrupušas un nelīdzenas (attēlā). Pētnieki, kuri jau ir novērtējuši “Jēzus sievas evaņģēlija” manuskriptu ir pārliecināti, ka tā gala forma ir mūsdienu produkts, iespējams ar nolūku „maksimizēt labumu”, jo bez konteksta grūtāk spriest, ko teksts tieši saka atstājot vairāk vietas spekulācijām.

Vai tas ir moderns viltojums?

Tāds ir daudzu pētnieku argumentēts viedoklis. Par to vairāk Dr. Klohas rakstā. Jāpiebilst, ka tas nekādi nebūtu pirmais gadījums.

Kāpēc šo fragmentu vispār sauc par „evaņģēliju”?

Baznīcā jau kopš paša sākuma ir zināms tikai viens Evaņģēlijs, nevis vairāki. Jau paši senākie manuskripti tiek pieteikti kā „Evaņģēlijs saskaņā ar Mateju”, vai „Evaņģēlijs saskaņā ar Marku”, nevis Mateja evaņģēlijs, vai Marka evaņģēlijs. Evaņģēlijs ir tikai viens, – vēsts par Dieva darbu Kristū.

Vārdu lietojums ir svarīgs, tas norāda uz saistībām. Mēdiji šādu dokumentu sakarā bieži runā par dažādību kristiešu vidū. Tā ir tikai nezināšana un nevēlēšanās zināt. Reliģiskās grupas, kuras lietoja šādus un līdzīgus tekstus ar Jēzus vārdu tajos, paši sevi nekādi nesauktu par kristiešiem. Pārsvarā tās bija gnostiķu kopienas, kuru pasaules uzskats radikāli atšķīrās no kristīgā.

Par to vairāk lasiet grāmatas „Bībele kā liecība” nodaļās “Apslēptie evaņģēliji a”un “Apslēptie evaņģēliji b“.

5 komentāri
  1. To evanģēliju bija ļoti daudz, gan uzreiz pēc Jēzus nāves, gan arī vēlākos gadsimtos uzrakstītās. Gan jau kārtējā izdoma.

    • Jau no paša sākuma Baznīcā bija tikai četri [!] kanoniskie evaņgēliji. Turklāt šie četri vienmēr parādās kopā, vienā kodeksā (grāmatas formā). Vienā manuskritpā kopā ar šiem četriem nekad [!] nav atrasts kāds no “daudzajiem”. Šie “daudzie” piederēja pavisam citas ticības kopienām, ne kristiešiem, bet gnostiķiem. Tie atspoguļo pavisam citu, ne-biblisku pasaules uzskatu, turklāt sarakstīti daudz vēlāk. Visai izsmeļošu informormāciju par to, kā formējās Jaunās Derības kanons, un kā jau no paša sākuma Baznīcā bija tieši šie četri evaņgēliju var izlasīt sadaļā “Materiāli” >> “Grāmatas” >> “Bībele kā Liecība” >> nodaļās par Jaunās Derības kanona formēšanos.
      Saite: https://gudribassakums.lv/2012/07/27/bibele-ka-lieciba-uzticama-parbaudama-saprotama/

  2. Es nevaru saprast , ko maina tas fakts , ka Jēzum bija sieva?

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: