Izlaist līdz saturam

20 iemeslu, kāpēc nedzīvot kopā pirms laulībām…

by uz janvāris 5, 2013

Kopdzīve pirms laulībām… jeb sērijas “Kamēr nāve mūs šķirs…” nobeigums.

Šajā publikācijā atradīsiet uzskaitītus vēl 6 sociāli-psiholoģiski-ekonomiskus iemeslus, kāpēc nedzīvot kopā pirms (ārpus) laulībām. Jūsu ērtībai pievienojam arī dokumentu “Kamēr nāve mūs šķirs”, kurā iekļauti visi 20 iemesli. Dalieties ar saviem mīļajiem! Lai arī viņiem klājas pēc iespējas labāk!

15. Tie, kas dzīvo kopā pirms laulībām, bieži sastopas ar vecāku iebildumiem.

Nav viegli slēpt attiecības. “Meliem ir īsas kājas.” Kā parādīja Jackson (1996) un Johnson (1996) pētījums, bieži šadās situācijās iesaistīts arī jautājums par finansiālā atbalsta saņemšanu no vecākiem, kas vecāku neapmierinātības gadījumā var tikt nostādīts “zem jautājuma zīmes”. Ko darīt ar partnera mantām vecāku apciemojuma laikā, ko ar vainas apziņu, ka tiek melots un rīkojās pret vecāku gribu? Bailes pazaudēt vecāku labvēlību ir nopietns faktors šādos gadījumos.

16. Tie, kas dzīvo kopā ārpus laulības, bieži nodara pāri viņu bērniem.

Sociologi Wendy Maning un Daniel Lichter Stalcup pētījumā aprēķināja, ka 90. gadu beigās ASV 2.2 miljonu bērnu dzīvoja ar vienu vecāku un viņa/as nelaulāto partneri. (Kāda būtu Latvijas statistika?) Bērniem nepieciešamas abu vecāku rūpes un mīlestība. Nestabilas un sabojātas attiecības rada bērniem traumas, kuru sekas viņus pavada visas dzīves garumā. Bērniem, kuri dzīvo kopā ar vecākiem šādās ārpus laulības savienībās, neveidojās skaidra izpratne par pareizi un nepareizi savstarpējās attiecībām. Viņu vecākiem ir grūti dod bērniem morāla rakstura pamācības, īpaši, kad viņi sasniedz vecumu, kurā parādās interese par pretējo dzimumu.

17. Tiem, kas dzīvo kopā pirms laulībām, bieži vien trūkst kopēja mērķa.

Daudzi pāri kopdzīvi uzsāk gluži nemanot. Viņi satiekas, viņiem ir seksuālas attiecības, viņi guļ kopā, kopā pavada brīvdienas, pamazām ērtības labad atnes drēbes, higiēnas piederumus, un kādā dienā apjauš, ka jau ir uzsākuši kopdzīvi. Saskaņā ar Johnson (1996) pētījumu, bieži vien šādās attiecībās problēma ir kopēja mērķa trūkums. Viņi jau faktiski dzīvo kopā, bet vēl nav runājuši par svarīgajām lietām, – ko tālāk, vai mēs gatavojamies palikt kopā uz mūžu, kā iztēlojamies mūsu nākotni, kā tā varētu attīstīties? Viņi nav runājuši par dzīvi esot atbildīgam vienam par otru. Viņi bieži vien nevēlās nekādas saistības un atbildības. Viņi vēlās to, ko var viegli dabūt, situāciju, kurā viegli aiziet, ja nu kas nepatīk. Laulība paredz kopīgu kustamo un nekustamo īpašumu, kopīgas izvēles un kopīgas atbildības. Kopdzīve ārpus laulības ir veids kā izvairīties no visa iepriekš minētā – saņemt nedodot.

18. Tiem, kas dzīvo kopā pirms laulības, nav egalitārākas (vienlīdzīgākas) attiecības.

Pat ja cilvēki apgalvo, ka viņi vēlas egalitārākas attiecības, Johnson pētījums parādīja, ka arī ārpus laulības kopdzīvē lomu/pienākumu sadalījums tiecās būt tāds pats kā tradicionālajās laulībās. Vīrieši iet uz darbu, vai studijām, sporta aktivitātēm, atnāk mājās un vēlās, lai ēdiens būtu sagatavots, māja uzkopta, drēbes tīras un gatavas lietošanai. Sievietes nonāk situācijā, kad, tiecoties pēc it kā egalitārākām attiecībām, beigu beigās viņas dara to pašu, no kā centās izvairīties, savukārt vīrieši saņem, ko kārojuši, neuzņemoties nekādu atbildību.

19. Tiem, kas dzīvo kopā pirms laulībām, atbildību sadalījums nav specializēts.

Pētījumi rāda, ka kopdzīve ārpus laulības ir kvalitatīvi atšķirīga no laulības. Laulības atbildību uzņemšanās paredz saprātīgu specializāciju ikdienas pienākumos; laulātie paļaujas viens uz otru, ka katrs darbosies tajās jomās, kurās katrs ir spēcīgāks un palīdzēs otram tajās, kuras viņam/ai tik labi nepadodas. Salīdzinājumam, pāri, kuri dzīvo kopā ārpus laulības, parasti izjūt daudz mazāku nepieciešamību darboties otra labā.

20. Tie, kas dzīvo kopā pirms laulībām, saņem mazāku atbalstu, un viņu finansiālais stāvoklis vidēji ir sliktāks.

Kurš gan to šodien vēlētos?! Laulība ir daudz labāks veids kā savienot cilvēkus – darba biedrus, vīra un sievas radiniekus, kuri visi var būt potenciāli atbalsta un dažādu labumu avoti. Laulība savieno cilvēkus ar pasauli, kas ir daudz lielāka nekā viņi paši.

Pirmo daļu lasīt šeit.

Otro daļu lasīt šeit.

Trešo daļu lasīt šeit.

Pievienojam Jūsu ērtībai arī dokumentu “Kamēr nāve mūs šķirs”, kas satur 20 labus iemeslus, lai mēs saprātīgi izvēlētos nedzīvot kopā pirms laulībām.

Atstāt komentāru

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: