Izlaist līdz saturam

Ko Luters saka par Kristību un mūsu Kunga mielastu

by uz janvāris 7, 2013

Luters IIVienīgi ticība atzīst Kristības patieso vērtību.

Nevajadzētu vispārināti apgalvot, ka Dievs nav jāpielūdz ar ārējām lietām. Tādēļ vien mums nevajadzētu izsmiet visas ārišķīgās lietas, kādas tiek izmantotas Dieva pielūgšanā. Piemēram, ja Dievs runā par skabargu, tad Viņa Vārds padara skabargu tikpat svarīgu kā saule. Tāpēc ir zaimojoši teikt, ka Kristības ūdens ir tikai ūdens, jo Kristības ūdenim ir pievienots Vārds. Tādēļ tas līdzinās nokaitētai ugunīgai dzelzij, kas ir vienlīdz gan uguns, gan  dzelzs, kas var aizdedzināt kā uguns. Bet vienīgi dievbijīgie saprot un atzīst ūdenim pievienoto Vārdu, turpretī suns vai govs redz tikai parastu ūdeni. Ar šādām suņu un govju acīm uz svētām lietām skatās tie, kuri spriež par ceremoniju tikai pēc tās ārējās izpausmes, bet viņiem trūkst ausis, lai saklausītu Dieva apsolījumu vai pavēli.

Šis apsolījums jeb Dieva Vārds izmaina visu. Tieši tāpat kā radīšanas rītā Dieva teiktais iedvesa dzīvību ūdenim (1.Moz. 1:20). Šādu tēlainību Luters 1538.gada janvārī izmantoja savās lekcijās par Kristību, kas bija viņa iemīļotākais temats.

Kristus dod Sevi Svētajā Vakarēdienā.

Šis individualizēšanās (došanas) process turpinās arī Svētajā Vakarēdienā, kad tā pārvaldīšanas laikā tieši tev maizē tiek dota Kristus miesa un vīnā – Kristus asinis, tieši tev sakot, ka Viņa miesa ir par tevi dota un Viņa asinis ir par tevi izlietas. Tas tiek darīts tādēļ, lai tu nešaubītos, bet pieņemtu šo upuri par savējo, jo tas tiek ielikts tev mutē un padarīts par tavu, lai tu ēd un dzer tikai par sevi. Šajā sadraudzības aktā Dievs pilnīgi noteikti darbojas un runā ne ar kādu citu personu, bet gan ar tevi.

Tomēr tieši šī iemesla dēļ mēs nedrīkstam ļaut cilvēkiem patvaļīgi un nekritiski doties pie Svētā Vakarēdiena, Luters uzsver 1523.gada sprediķī par Svēto Sakramentu.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: