Izlaist līdz saturam

Ko Luters saka par laulību?

by uz janvāris 26, 2013

Luters IIMārtiņa Lutera ietekme uz laulības izpratni bija ļoti pamatīga un atstāja paliekošu iespaidu. Šī svētā institūcija bija kļuvusi tik samaitāta, ka Reformatoram vajadzēja sākt ar tās būtības un mērķa definēšanu. Savās lekcijās par Ābrahāma plāniem Īzaka precībām (1.Moz. 24:1-4) viņš sniedz mums paskaidrojumu par šo kārtu.

Kas ir laulība?

Šī ir patiesā laulības definīcija – laulība ir Dieva noteikta un likumīga vīrieša un sievietes savienība cerībā radīt bērnus vai vismaz, lai izvairītos no netiklības un grēka, un lai dzīvotu Dievam par godu. Galvenais mērķis ir paklausīt Dievam, rast palīdzību un padomu pret grēku; piesaukt Dievu; censties radīt, mīlēt un izglītot bērnus Dievam par godu; dzīvot ar savu sievu, bīstoties Dievu un panesot krustu; un ja bērnu tomēr nav, tik un tā dzīvot ar savu sievu apmierinātībā un izvairīties no netiklības ar citiem.

Savās lekcijās par Ābrahāma plāniem atrast piemērotu sievu savam dēlam Īzakam (1.Moz.24:1-4) Luters runā par sasvstarpējo sapratni, kāda ir nepieciešama šajā svarīgajā pasākumā.

Par laulātā drauga izvēli

Ne bez iemesla es tik bieži mācu un brīdinu jaunos kā uztvert tik svarīgu un svētu lietu kā laulība. To es daru tādēļ, lai tiktu saglabāta vecāku autoritāte un bērnu godbijība pret saviem vecākiem. Dēlam vai meitai būtu jāmeklē vecāku padoms, jo abi vecāki ir spējīgi sniegt šādu padomu tāpēc, ka viņu vecāku stāvoklis ir dievišķa institūcija un no Dieva saņemta svētība. Vecākiem, savukārt, nevajadzētu būt bargiem un skarbiem, un uzstāt, lai bērni apprec kādu, kuru viņi nemīl. Tāpat viņiem nevajadzētu spītīgi censties liegt bērniem mīlēt, ja viņu mīļotie ir cienījami un dievbijīgi, izņemot gadījumus, kad bērni ir izvēlējušies kādu, kas ir vienkārši nepiemērot (indignos). Vecākiem vajadzētu ņemt vērā to dabisko savstarpējo pieķeršanos un simpātijas, kuras Dievs ir ielicis viņu bērnos, proti, viņiem nevajadzētu veidot šķēršļus godprātīgai mīlestībai.  (W 43, 298 – E op ex 6, 13 – SL 1, 1651)

Kāds ir teicis: “Appreci meitu, kurai ir laba māte.”  Šķiet, ka zem šī teiciena arī Luters parakstītos. Mēdz teikt, ka kādu dienu viņš ir izteicis šādu piezīmi: “Ja vīrietis vēlas precēties, tad viņam vajadzētu interesēties nevis par tēva, bet gan par mātes reputāciju, jo pēc alus garšas parasti var pateikt kādā mucā tas ir turēts.” (W-T 4,No.4857 f.) Lutera vārdi atgādina vienu no vecā Toma Fullera teicieniem: “Ir jābaidās gan no tā, ka apprecas tie, kas viens otru nemīl, gan no tā, ka tie, kas viens otru mīl, neapprecas.”

2 komentāri
  1. Mana mate macija lai skatos uz izveleto vecakiem, kadi tie ir. Ja ir garigi slimi tad nekada zina nelaulaties. Abols jau nekrit talu no abeles. Bet mes, mes pectechi, esam (mums liekas) gudraki par vecakiem un sakam : ” Bet tas gan neattiecas uz manu iemiloto cilveku!” Un redz attiecas gan. Dzive izmaca. …. Bet tomer, saules starinsh tomer un par spiti senchiem, var tomer starot no iemilota cilveka, ja tikai atlauj tam ta izveidoties. Un to ari stastu no dzives pieredzes. Jalauj lai Kristus mums tas acis atver. Tas iesakas ar greku piedosanu. Kurs no mums ir bez vainas?? Neviens protams.

    • Tā jau ir, mācāmies no savām kļūdām… ja vispār mācāmies. Tikai vēlāk, kad kādi gadu desmiti jau ir aiz muguras, spējam novērtēt paaudžu pieredzes gudrību. Un arī ne vienmēr. :-)

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: