Izlaist līdz saturam

Jaunās Derības teksts: vai varam tam uzticēties? [3.daļa]

by uz februāris 18, 2013

GS I“Kā gan mēs varam zināt, ka šodien mums pieejams tas pats teksts kādu iesākumā pierakstīja apustuļi un viņu palīgi? Galu galā pagājuši jau gandrīz divi gadu tūkstoši, kopš sarakstītas Jaunās Derības grāmatas.

Kad atveram Jauno Derību, kas mums pieejama kā viena grāmata, vai nu kopā ar Veco Derību, vai atsevišķi, tad ieraugām tur rūpīgi numurētas nodaļas un pat pantus. Katrai grāmatai noteikts nodaļu skaits, katrai nodaļai noteikts pantu skaits. Lai kuru Jaunās Derības izdevumu mēs atvērtu, lai kādā valodā tas būtu izdots, neskatoties ne uz ko, piemēram, 1.Pāvila vēstules Timotejam 1.nodaļas 8. pants vienmēr skanēs: „Bet mēs zinām, ka bauslība ir laba, ja lieto to pareizi.” Šāds teksta sadalījums, protams, ir par svētību, kad nepieciešams atrast kādu konkrētu Rakstu vietu. Taču vienlaikus arī par postu, jo nevilšus mēs sākam uztvert Bībeli kā atsevišķu izteicienu krātuvi, tā nemanot pazaudēdami skatījumu uz Bībeles grāmatām kā saturiski un loģiski vienotiem literāriem darbiem. Rezultātā varam bez sirdsapziņas pārmetumiem pagrābt kādu pantu un citēt to pilnīgi atrauti no konteksta.

Taču šādā formā Jaunā Derība ir pieejama tikai kopš 1551. gada, kad Parīzes literatūras pētnieks un grāmatu izdevējs Roberts Etjēns (Robert Estienne), plašāk pazīstams kā Roberts Stefanus (Robert Stephanus) ieviesa mums zināmo dalījumu pantos. Pat Reformācijas laika teologi nepazina Jauno Derību šādā formā; lai arī vienā grāmatā apkopoti, viņiem gan evaņģēliji, gan vēstules, katrs bija kā veselums ar savu sižeta, vai argumentu līniju. Kur nu vēl, ja atskatāmies tik tālā pagātnē kā 1.gs. – ar roku, bez pieturzīmēm un atstarpēm starp vārdiem, uz papirusa rakstītie apustuļu vēstījumi pēc sava noformējuma gandrīz nemaz neatgādināja to Jauno Derību, kādu mēs šodien turam savās rokās.”

(Citēts no grāmatas “Bībele kā Liecība: Uzticama, Pārbaudāma, Saprotama“.)

Šeit aplūkosim šādas tēmas:

  • Kādas bija grāmatas Jaunās Derības laikā
  • Dokumentu dzīves cikls.
  • Jaunās Derības lietojums pirmajos gadsimtos.
  • Jaunās Derības dokumentu kopēšana.
  • Cik Jaunās Derības manuskriptu ir zināmi?
  • Cik uzticams ir mūsu Jaunās Derības teksts?

     Jaunās Derības teksts III

Materiāli ņemti no grāmatas “Bībele kā Liecība: Uzticama, Pārbaudāma, Saprotama“. Šī nav grāmatas gala versija.

Atstāt komentāru

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: