Izlaist līdz saturam

Kāds ir tavs meta-narratīvs?

by uz aprīlis 9, 2013

Meta narratīvsIr dažādas termina pasaules uzskats definīcijas. Šeit tas tiek saprasts kā „sabiedrībā par pašsaprotamu pieņemts realitātes skaidrojumu, kas ir kā karte, kuru cilvēki neapzināti (un parasti nekritiski) ikdienas izmanto realitātes skaidrošanai.” Katram ir viedokļi un nostājas, kuru izcelsmi īsti nevaram paskaidrot. Neviens nepiedzimst ar gatavu pasaules uzskatu, neviens. Tas veidojās un tiek veidots pamazām, iepazīstot un izzinot pasauli, kurā dzīvojam. Vecāki, skolotāji, draugi, grāmatas, mēdiji, tie visi cits lielākā, cits mazākā mērā formē mūsu pasaules uzskatus. Problēma tā, ka tikai retos gadījumos apzināti pārbaudām, vai mūsu pasaules uzskatus veidojošie elementi patiešām nodrošina atbilstošu realitātes attēlu, vai drīzāk atgādina haotisku, pavirši veidotu kolāžu, kurā nav zināma nedz atsevišķo elementu izcelsme, nedz arī pastāv kāda loģiska likumsakarība to starpā. (Citēts no “Dievs, Radīšanas kārtība, Cilvēks”.)

Paralēli terminam pasaules uzskats, tiek lietots arī termins meta-narratīvs, jeb lielais stāsts/virs-stāsts par to, kā mēs saprotam pasauli ap mums, kas nosaka mūsu vērtības un līdz ar to arī ikdienas izvēles un lēmumus.

Šeit piedāvājam Konkordijas Semināra Seintlūisā profesora Glena Nīlsena (Glenn Nielsen) mēģinājumu noformulēt viņa meta-narratīvu.

Kāds ir tavējais?

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: