Izlaist līdz saturam

Liels ieguvums baznīcas un vispārējās vēstures interesentiem

by uz maijs 16, 2013

DSC_0059Mani personiski interesē baznīcas vēsture Latvijā. Viens no šīs vēstures iepazīšanas nozīmīgākajiem avotiem 20.gadsimta pirmajā pusē ir vairāku latviešu luterāņu mācītāju izdotais mēnešraksts Baznīcas vēstnesis (1896 – 1902) un LELB oficiozi – Svētdienas rīts (1920 – 1940) un Baznīcas ziņas (1942 – 1944). Šajos izdevumos varam atrast ne vien sava laika svarīgāko notikumu un diskusiju atspoguļojumu, teoloģiskās domas liecības un svētrunas, bet arī nozīmīgu hroniku un pat kādus kuriozus.

Ja iepriekš cilvēkam, kurš vēlējās iepazīties ar šiem izdevumiem nācās mērot ceļu uz kādu no lielākajām Latvijas grāmatu krātuvēm (Nacionālo bibliotēku, Lettoniku, vai Akadēmisko bibliotēku), tad tagad šāda ceļošana vairs nav nepieciešama. Ja pie kādreiz pierastās kārtības, lasīt augstāk minētos izdevumus daudziem nebija iespējams, īpaši tālāk no Rīgas dzīvojošiem lasīt gribētājiem, tad tagad vienīgais priekšnoteikums ir internets.

Mūsu baznīcas vēsturei tik nozīmīgos izdevumus, līdzās daudziem citiem žurnāliem, mēnešrakstiem un avīzēm (starp citu, turpat ir pieejami arī Baltvācu baznīcas izdevumi tiem, kam vācu valoda nesagādā problēmas), katrs interneta lietotājs var apskatīt http://periodika.lv. Katrs, kam interesē Latvijas luterāņu plašsaziņas līdzekļos rakstītais, kas vēlās pārbaudīt vai tur nav minēts kāds ar viņa novada baznīcas vēsturi nozīmīgs fakts, var atvērt minēto mājas lapu un „sērfot” uz nebēdu.

Domāju, tā ir brīnišķīga iespēja, kas piešķir pieeju pagājušā gadsimta ikdienas informācijai katram, kuram interesē nedaudz tuvāk iepazīt mūsu baznīcu un tās vēsturi. Paldies tiem cilvēkiem, kuru vēlme digitalizēt Latvijas preses izdevumus un darbs šī plāna īstenošanā ir rezultējies tik labā gala produktā. Ceru, šis jaunieguvums nepaliks bez rezultātiem un vairosies zināšanas par mūsu baznīcas un iepriekšējo ticīgo paaudžu priekiem, bēdām un ikdienu.

Dievam vien lai ir gods!

Atstāt komentāru

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: