Izlaist līdz saturam

Islāms un Vecās un Jaunās Derības Svēto Rakstu uzticamība

by uz maijs 28, 2013

christietis misionaars islaamsPirms nedēļas pārdomāju jautājumu par to, cik ļoti uz mani attiecas islāma izplatība Latvijā (šeit). Manuprāt, mūsdienu post kristietīgā (tradicionāli kristīga, bet bez skaidras Kristus mācības) sabiedrība, kuras galvenā (vienīgā?) vērtība ir katrs pats sev, un tās vienīgais garīgums ir patērēšana, nav spējīga pastāvēt pret par to morāli prasīgākā un cilvēka būtībai mierinošākā islāma piedāvājumu. Pieļauju, arī šābrīža 30 – 40gadnieki piedzīvos to, ka islāms Latvijā ieņems ļoti nopietnu vietu, ja arī nekļūs par vairākuma reliģiju. Līdz ar to daudzas ierastas lietas mainīsies. Ja vēl šodien islāma piekritēji Latvijā šur tur ir retums un eksotika, tad pavisam drīz par pierastu lietu kļūs mošejas, arvien vairāk sievietes tradicionālos islāma galvas rotājumos un vīrieši Tuvo Austrumu tērpos.

Islāma sekotāju skaita palielināšanās ir ar „tumšā makoņa saulaino maliņu”, jo par ticības lietām runāsim vairāk. Šo kultūru maz ietekmējis Eiropā valdošais uzskats par ticības subjektīvismu, proti, ka ticība ir tikai katra personisks jautājums. Gluži pretēji, islamā ticības jautājumi ir publiski un viņi no sarunām par tiem nevairās. Tomēr, cik tas kristieti var mierināt?

Islāms izcēlies ar kristīgo mācību labi pazīstamā vidē, tāpēc abu reliģiju dialogā ir daudzas jau labi zināmas nostādnes. Vairāki musulmaņu plaši izmantoti pret kristīgo ticību vērsti argumenti, lai arī tos lieto jau tūkstoš gadu garumā, nav tik pamatoti, kā tas sākotnēji var šķist. Šeit piedāvāju kādu argumentu, kas varētu kļūt noderīgs, ļoti ticamajā sarunā ar musulmani par ticības avotu – Vecās un Jaunās Derības Svētajiem Rakstiem.

Vai fakts, ka sarunā ar musulmani jāpievēršas kristiešu Svētajiem Rakstiem ir pārsteidzošs? Parsteigumam nav iemesla, arī islāmā lieto mūsu Bībeli. Islāma ticības pamatā – Korānā – ir daudz atsauces uz Vecās un Jaunās Derības personāžiem un notikumiem. Tur ir pat tādas atsauces, kuras bez Bībeles palīdzības Korānā nav īsti saprotamas. Tomēr, islāmā Bībeles stāstījums ir pakārtots Korāna interpretācijai. Citiem vārdiem, Bībelē rakstītais tiek pakļauts islāma tradīcijas skaidrojumam. Piemēram, Korānā Vecās Derības patriarham Ābrahāmam (islāmā – Ibrahīmam) ir atvēlēta nozīmīga loma, viņš līdzīgi mūsu izpratnei pat tiek uzskatīts par patiesi ticīgu vīru. Tomēr, pretēji kristiešu (un jūdaistu) Svēto Rakstu skaidrojumam, islāmā izredzētības līniju saskata nevis caur Ābrahāma un viņa sievas Sāras apsolījuma dēlu Īzāku, bet – Ābrahāma un viņa blakussievas Hagares dēlu Ismaēlu. Tiesa, tādā gadījumā paliek neatbildams elementārs jautājums, kāpēc tik sīki un detalizēt Svetie Raksti apskata Īzāka un viņa dzimuma nozīmīgos dzīves notikumus un tik maz runā par, musulmaņprāt, izredzēto Ismaēlu un viņa pēcnācējiem? Tomēr, par to sīkāk varbūt kādu citu reizi.

Tātad, ja jūs sarunā ar musulmani nonāksiet līdz jautājumam par ticības avotu – Svētajiem Rakstiem, viņš jums apgalvos, ka kristiešu rīcībā esošie Vecās un Jaunās Derības Svētie Raksti ir nepilnīgi, pat izkropļoti, salīdzinot ar Korānā pieejamo informāciju. Musulmanis, to sakot, apzinīgi seko savā reliģijas mācībā saņemtajai informācijai. Tā kā šādu apgalvojumu musulmanis sacīs ar dedzību, tā islāmā ticības jautājumos biežāk sastopamu, nekā kristīgā vidē, pieļauju, šādi vārdi var atstāt paliekošāku iespaidu uz teoloģiski mazāk zinošu kristieti. Tomēr, apgalvojumā par Vecās un it īpaši – Jaunās Derības uzticamību, kristieša rīcībā ir bagāts argumentācijas materiāls. Pēdējo vairāk kā 200 gadu laikā Bībele, īpaši Jaunā Derība, ir jo čakli pētīta. Tāpēc kristietim ir diezgan droša liecība par to, ka uz mūsu galda vai plauktā esošā Bībele ir uzticama un līdz mums atnākusi saturiski nesagrozīta un uzticības vērta (par šo vairāk šeit).

Tik daudz par mūsu sarunu biedra musulmaņa kļūdaini apšaubīto Vecās un Jaunās Derības Svēto Rakstu teksta un vēsts uzticamību.

Dievam vien lai ir gods!

6 komentāri
 1. jā, kā tad.

  tikpat labi, nākotne būs bez glupam reliģijām, kuras šķeļ.

 2. Apsaubu ka Izlams parnems Latviju. Pat neizglitotam cilvekam butu pietiekams saprats neapstiprinat religiju kura ekstremisti nogalina cilvekus kurus nemaz nepazist, iedomajusies ka ar so ricibu Dievs tiek pagodinats. Un proti, Latvijas valdibai tacu ari kada teiksana, kurus cilvekus vina laiz ieksa uz dzivi. Taka Latvija nav tik spoza izdzivosanas speja, tad nesaredzu ka bus pulka muselmanu iebrauceju. Jums taisniba ka musdienu cilveks mekle sev to labako. Un tad japrasa kamdel tik daudz latviesu aizbrauc prom no Latvijas ka Spridisi meklet savu laimi citur, ja Latvija butu tik pievilciga muselmaniem?

 3. driks permalink

  Vienīgais, kas mūs glābj ir tas, ka mēs esam vēl relatīvi mazpazīstams kakts, te ir ziemā auksts un esam relatīvi tālu no cilvēku tranzītceļiem. Savādāk, ja LV salīdzina ar Ķīnas pārgāztajām pilsētām un Afganistānas bardaku un vēl miljons vietām uz Zemes, tad ,mēs dzīvojam ļoti pārticīgā un sakārtotā valstī. Pat salīdzinot ar Arābu emirātiem, kur nauda plūst straumēm, bet nav saprotams, ko skolā māca (http://www.e-klase.lv/lv/raksts/zinas/pasaule/vecaki-apvienotajos-arabu-emiratos-sudzas-par-informacijas-trukumu/), Latvijas izglītības sistēma ir ideālā stāvoklī :)
  Tā kā latviešiem veselam baram vienkārši ir pārāk lielas ekspektācijas un tendence uz īstermiņa materiālajām vērtībām, aizmirstot par faktu, ka tā TUR nopelnītā nauda tikpat ātri atkal var pazust un ļoti daudziem arī pazūd. Un nevajadzētu lolot ilūzijas, ka dzeltenajiem un musulmaņiem arī šī vieta liekas tikpat nepievilcīga kā diemžēl dažiem no mums.

 4. Paldies par komentāriem!
  Precizējums. Šīs pārdomas (tāpat kā iepriekšējās) neiesaistās diskusijā par islāma piekritēju ieceļošanu Latvijā (protams, arī tāda pastāv, bet šobrīd tā diez vai sasniedz kaut cik nopietnus apmērus).
  Te piedāvāju kristīgu aspektu sarunai ar islāma piekritējiem latviski, jo, kā jau minēju iepriekšējās pārdomās, katru piektdienu islāmā konvertējās vismaz pāris vietējie. Tāpēc, manuprāt, kristietim ir labi būt informētam par pierastākajām kristiešu – musulmaņu diskusiju tematiem un to niansēm.

 5. Nesaprotu kas varetu but tik pievilcigs lai cilveks veletos piederet Islamai. Jezus piedava daudz vairak.

  • Manuprāt, pirmā un galvenā lieta, kuras dēļ cilvēki izvēlās islāmu – kļūdains Kristus pasludinājums, vai nemaz nedzirdēta Kristus vēsts. Tieši tāpēc ir tik ļoti svarīgi viņiem nest Kristus vēsti. Jo Jēzus tik tiešām piedāvā daudz, daudz vairāk.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: