Izlaist līdz saturam

Dziesmu un deju svētku noskaņas

by uz jūlijs 1, 2013

????????????????????????Domāju, man neviens īpaši neiebildīs, ja sacīšu, ka Dziesmu un Deju svētki ir Latvijas nozīmīgākais kultūras notikums. Kā tādi, šie svētki nav mazsvarīgs daudziem Latvijas kristiešiem. Gluži pretēji, ne viens vien aktīvs baznīcēns dzied, dejo, vai kā savādāk piedalās šajos svētkos.

Man kā kristietim ir svarīgi, ka šie svētki ir aizsākušies ar draudzes dziedāšanas tradīciju, ka pirmās Dziesmu dienas rīkojis latviešu mācītājs Juris Neikens, ka Dziesmu svētku repretuārā iekļautas arī atklāti kristīgas dziesmas. Īpaši iepriecina tas, ka šo Dziesmu svētku repretuārā ir iekļautas nesen sarakstītas dziesmas – “Svētī Debesis šo zemi” (Kaspara Dimitera vārdi, Zigmāra Liepiņa un Jāņa Liepiņa mūzika) un “Dvēseles dziesma” (Anitas Kārkliņas vārdi, Ērika Ešenvalda mūzika).

Iepriecinoši ir arī tas, ka Dziesmu un Deju svētku oficiālajā kalendārā ir ekumēnisks dievkalpojums, kurš notika 30.jūnijā. Gribētos cerēt, ka gan svētku dalībnieki kristieši, gan arī baznīcu attieksme pret šiem svētkiem arvien kalpos kā tilts starp kristīgo draudzi un mūsu sabiedrību. It īpaši tāpēc, ka bieži vien šī saikne ir nevajadzīgi pārrauta un traucē kristietim aizsniegt tautiski pārliecinātus cilvēkus.

Kā vēl viens ļoti interesants fakts par mūsu Dziesmu svētkiem, man bija ziņa, ka pirmo vietu starp Dziesmu svētku obligāti izpildāmo dziesmu dažādām kandidātēm ir saglabājusi valsts himna (http://www.dziesmusvetki.tv/lv/video/40/n/). Ir iepriecinoši un ticību stiprinoši, ka šis mūsu valsts simbols – lūgums Dievam, arvien ir arī pati populārākā Dziemsu svētku repertuāra sastāvdaļa.

Pie tā, kas šobrīd kūsā visapkārt, man likās arī noderīgs kāds praktisks padoms. Dziesmu un Deju svētku mājaslapā piedāvāti praktiski vingrinājumi ilgu koncertu skatītājiem, lai mazinātu dažādu muskuļu un kaulu sāpes, ilgstoši sēžot un baudot daudzu tūkstošu dziedātāju un dejotāju pūļu jaukos rezultātus (http://www.dziesmusvetki.tv/lv/video/67/n/). Tie varētu noderēt arī draudzēs, kad mācītājs, Svētā Gara spēkā, saka kādu īpaši garu sprediķi! :)

Priecīgus svētkus dalībniekiem un vērotājiem!

2 komentāri
  1. Ilgvars permalink

    Un ko lai kristietis dara ar izteikti pagāniskām dziesmām – tādām kā “Saule, pērkons Daugava”?

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: