Izlaist līdz saturam

Hermanis Zasse (1895 – 1976)

by uz jūlijs 18, 2013

imagesCAQ9EZL6Vakar (17. jūlijā) apritēja 118 gadi, kopš dzimis mācītājs un teologs Hermanis Zasse (Hermann Sasse), viens no dedzīgākajiem 20.gadsimta luteriskās identitātes veidotājiem, nostiprinātājiem un aizstāvjiem.

Hermaņa Zasses teoloģisko darbību iezīmējis gan posms viņa dzīvē, kad viņš jaunības gados ir piederējis liberālai tradīcijai, gan arī turpmākā dzīve, kuras laikā viņš aktīvi cīnījās pret to. Lielais lūzums Zasses pasaules skatījumā noticis Pirmā pasaules kara laikā, kad viņš dienēja Rietumu frontē.

Pēc studijām H.Zasse turpināja akadēmisko darbību, kļūdams par pasniedzēju Erlangenes universitātē Vācijā. Šīs universitātes tradīcijas nesēji Latvijas baznīcā nav sveši. Pirmais Lutera Akadēmijas rektors profesors Reinhards Slenska (Reinhard Slenczka) bija ilggadīgs šīs mācību iestādes akadēmisks darbinieks.

Hermanis Zasse dzīvoja grūtā laikā. Līdzās Dītriham Bonhēferam (Dietrich Bonhoeffer) H.Zasse piedalījās pirmā teoloģiskā pret Ādolfu Hitleru vērstā dokumenta (Bēteles ticības apliecības – Betheler Bekenntnis) sastādīšanā. Tomēr H.Zasse nav kļuvis ne uz pusi tik slavens kā citi nacisma teoloģiskie pretinieki, piemēram šveicietis Karls Barts (Karl Barth). Vēsturnieki uzskata, ka Zasse nav pieņēmis sava laika tendenci likt politiskos jautājumus ciņā pret nacismu pār ticības lietām. Tādēļ vēlāk viņš ir bijis šo centienu kritizētājs.

Pēc Otrā pasaules kara H.Zasse izceļoja uz Austrāliju, kur kalpoja līdz mūža galam. No šīs tālās zemes viņš centās būt noderīgs saviem ticības brāļiem ar dažādu teoloģisku rakstu un grāmatu starpniecību. Latviski jau tulkota viena viņa grāmata – Kas ir luterisms? (Rīga: Luteriskā Mantojuma fonds, 1996).

Savos teoloģiskajos darbos H.Zasse aicina lasītāju godprātīgi iepazīties ar luterisko teoloģiju, diskutē ar sava laikmeta teoloģisko domu un mudina izvairīties no kompromisiem. Viņa darbus arvien pēta un par tiem runā. Luterisma Mantojuma fonds plāno izdot dažādu H.Zasses darbu apkopojumu latviešu valodā. Tiktāl lielākais šķērslis ir krīze. Cerams, Dievs vēlēs un arī latviešu lasītāju sasniegs šis celsmīgais un teoloģiski ticīgi – kritiskas skatījums.

Dievam vien lai ir gods!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: