Izlaist līdz saturam

Johans Georgs Hāmanis (1730 – 1788)

by uz augusts 27, 2013

HamannRīgā netālu no Mārtiņa baznīcas ir samērā neliela ieliņa, nosaukta Hāmaņa vārdā. Johans Georgs Hāmanis ir saukts par “sava laika gaišāko prātu” (Gēte) un bijis draugos ar Imanuēlu Kantu. Kāpēc viņš ir nozīmīgs kristiešiem?

Johans Hāmans ir dzimis 1730. gada 27. augustā Kēnigsbergā (mūsdienu Kaļiņingrada, Krievijā), studējis teoloģiju un jurisprudenci, bet studijas nav pabeidzis. Pēc studijām J.Hāmaņa dzīvē nāk posms (1756 – 1766), kurā viņš vairākkārt ir saistīts ar mūsdienu Latviju, pārsvarā Rīgu un Jelgavu. Te viņš strādā un pašizglītojas. Savas uzturēšanās laikā Rīgā J.Hāmans ir atstājis iespaidu arī uz Herderu.

Johans Hāmanis bija daudzu valodu zinātājs, savā domā viņu ietekmēja tā laika populārie filozofiskie strāvojumi. Tomēr viņš neiekļāvās straumē, bet attīstīja patstāvīgu domugaitu.

Vēl nesasniedzis trīsdesmit gadu vecumu, viesodamies Londonā, Johans Hāmanis piedzīvo krīzi. Izeju no šīs krīzes viņš rod dievbijībā. Kopš tā laika viņš kļūst par pārliecinātu kristieti un pārstāv luterisko teoloģiju.

Johana Hāmaņa nostāja filozofijā ir pretēja tajā laikā arvien lielāku popularitāti gūstošajai Apgaismībai. Pretēji pēdējiem Hāmanis cilvēciskā saprāta pamatu redz Dieva darbā. Viņu kritizē, bet viņš paliek savā pārliecībā.

Šķiet, mūsdienās mēs pr maz vērības pievēršam šādiem domātājiem, kuri spēja radīt nepārspējamu idejisko lidojumu, paliekot cieši saistīti ar Dievu.

Dievam vien lai ir gods!

Atstāt komentāru

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: