Izlaist līdz saturam

Baznīcu vadītāji televīzijas skatītāju priekšā

by uz Septembris 3, 2013

imagesCA6BR9XD21. augustā LTV 1 tika rīkota diskusijas “Misija – ticība”.

Žurnāliste Ilze Nagle bija aicinājusi četru tradicionālo konfesiju – luterāņu, Romas katoļu, pareizticīgo un baptistu – vadītājus, lai runātu “”ne tikai par baznīcas garīgo dimensiju sabiedrības dzīvē, bet arī par tās organizatorisko dimensiju, kas pēdējos gados raisījusi visai spraigas diskusijas un pat kritiku no draudzes locekļu puses,” uzsver I. Nagla.” Man pašam šķita, ka par “baznīcas garīgo dimensiju” godātā žurnāliste nebija pietiekami gatava runāt. Nebija arī īsti skaidrs, kurā brīdī I.Nagle varētu runāt, pārstāvot draudzes locekļus. Toties par pārējām lietām gan sarunas viņai vedās.

Jautājumu loks tik tiešām bija plašs. Jautājumi bija par pēdējos divdesmit gados notikušajām pārmaiņām valsts un baznīcu attiecībās, baznīcu ekonomiskajiem pamatiem, ekumēnisko sarunu rezultātiem un citiem tematiem. Šķiet, īpašu žurnālistes interesi saistīja jautājumi par sieviešu ordināciju un citiem, vairāk jau ārpus baznīcas esošu cilvēku “mīļiem tematiem”.

Luterāņu baznīcu pārstāvēja Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers. Paliekošākais, ko žurnālisti izcēla no viņa sacītā, bija saistīts ar bīskapa vērtējumu par sieviešu ordināciju. To P.Brūvers raksturoja kā kļūdīšanos gan Latvijas iepriekšējo baznīcas vadītāju personā, gan arī Skandināvijas luterāņu baznīcas praksē.

Diskusiju katrs interesents var noskatīties (http://www.ltv.lv/lv/video/misija-ticiiba.a17198/).

Reizēm radās iespaids, ka diskusijas vadītāja jūtas kā skolotāja, kurai ir tiesības notirpināt visus aicinātos, pašai viedi nolūkojoties no patiesības troņa. Tomēr tā varētu būt tikai mana izpratne.

4 komentāri
 1. Viesturs Pirro permalink

  Tā ir arī mana izpratne – I.Nagle jutās kā pēdējā un visaugstākā instance, kas tirpina, tramda un uzdod pēc iespējas “kodīgākus” jautājumus Baznīcu vadītājiem. Nekādas iejūtības vai pat elementāras cieņas – tikai agresivitāte un nelabvēlība. Raidījuma nolūks bija pavisam cits – runāt par sabiedrības sasāpējušām problēmām, tāda bijusi saruna ar TV ģenerāldirektoru. Nagle to pārvērta par pratināšanu – augstā sinedrija priekšsēdētāja, kas viszinīgi nostrostē nepaklausīgos viņas bauslībai un lietu izpratnei. Raidījums viņas vadībā kļuva visai nepatīkams – kā Baznīcu vadītājiem, tā kristiešiem.

  • Paldies!
   Divi Nagles uzdotie jautājumi man tomēr patika.
   Viens, par naudas kustības caurskatāmību. Mēs dzīvojam sabiedrībā, kurai interesē (vai tiešām nepamatoti?), kā tiek tērēta saziedotā nauda.
   Otrs, par strukturālo vienību, kuru kādi luterāņu pārstāvji minēja pēc pirmjām sarunām ar Romas baznīcu.

 2. garāmgājējs permalink

  Ievietotā saite nekur neved. Palabojiet.Raidījumu nevar noskatīties laikam atkārtoti.
  Bet ja par to pratināšanu, tad senās un pavisam nesenās baznīcas (u) vēstures gaitā tā pati ir daudzus pratinājusi un pat izdzinusi. Tāpēc nevajadzētu amatperonām, kas to darījušas, brīnīties par šādiem jautājumiem no sabiedriskā medija puses. It īpaši tāpēc, ka konfesijas vēlas uzmesties par sabiedrības dziedinātājām (par valsts līdzekļiem). Ja reiz tā, tad nāktos gan ieklausīties arī sabiedrības vai vismaz lielas daļas sabiedrības viedoklī. Kādēļ lielas daļas? Tādēļ, ka baznīcas ir tukšas un tie, kas ir tajā bijuši vai aizgājuši projām, vēlas informāciju, kas un ko vēlas darīt.

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: