Izlaist līdz saturam

„Koks ūdens upes malā”: Ticības apliecības kristieša dzīvē [4]

by uz oktobris 16, 2013

GUNTIS KALMETuvojoties Ticības atjaunošanas svētkiem, piedāvājam mācītāja Dr. Gunta Kalmes pārdomas par ticības apliecību nozīmi kristieša dzīvē. Iepriekšējo daļu lasīt šeit.

6) Garīgi baro un attīsta

Apliecības ir garīgā barība, ko mums sagatavojušas iepriekšējās ticīgo paaudzes (būtu augstprātīgi iedomāties, ka visa ticības dzīve ir iesākusies tikai un vienīgi ar mums pašiem, ka sv. Gars pirms mums citiem nav sniedzis savas dāvanas un svētības). Tā nav tikai informācija prātam vien, bet in-formācija (pārveide) mūsu ticībai, sirdsapziņai, dvēselei, garam. Tāpēc Apliecības (piem., katehisms) pamatoti ir uzskatāmas arī par meditatīvu tekstu garīgā cilvēka barošanai. Un tai pat laikā, – kā katrs uzturs tā veido ticības „gremošanas sistēmu”, mācot vērtēt un izprast dažādu garīgo pieredzi. Tā attīsta garīgo redzi, dzirdi, sapratni, intuīciju, garīgo spriešanas spēju, skatot Dieva pasauli Likuma un Evaņģēlija gaismā.

7) Ir ievads ticības pasaulē

Cilvēks, ienākot ticības pasaulē, tiek iepazīstināts ar tās pamatiem. Baznīcas locekļi to uztver kā pašu par sevi saprotamu, bet tās tā nebūt nav. Vai cilvēkam fiziski piedzimstot un topot par apzinīgu sabiedrības locekli, kāda sabiedrības institūcija kodolīgā veidā viņam izskaidro viņa dzīves vērtību, jēgu un uzdevumu? Cik vien esmu to saviem studentiem jautājis, vai par to ir ticis runāts, mācīts bērnudārzā, pamatskolā, vidusskolā, augstskolā, laicīgā sabiedrībā kopumā, atbilde ir viennozīmīga: – nē! Mēs kā sabiedrība zinām, esam uzkrājuši milzu informācijas gigabaitus par visu ko, tikai neprotam sakarīgi un jēgpilni atbildēt uz vienkāršāko jautājumu – kādēļ mēs te esam, kāda jēga mūsu dzīvei? Man kā cilvēciskai būtnei, sabiedrības loceklim tas šķiet pazemojoši. Cik labi, ka Mazais Katehisms kodolīgi, izsmeļoši saka: „lai es Viņam piederu”. Tai pat laikā Apliecība uzrunā cilvēku nevis kā savrupu būtni, bet kā attiecībās esošu – ar Dievu, citiem, sevi un dabu. Tas sniedz ticīgajam drošību, savas patības un jēgas apziņu. Ne velti apustulis saka: „citu pamatu neviens nevar likt kā to, kas jau ir likts, proti, Jēzus Kristus” (1 Kor 3, 11). Apliecības (piem., Mazais Katehisms) ir ticības atziņas minimums, kas kristietim jāzina viņa pestīšanai.

8) Ir ticības dzīves rokasgrāmata

Apliecība ir ticības dzīves rokasgrāmata, organizējot dzīves daudzpusību, daudzšķautnainību jēgpilni uztveramā veidā. Tā ir kristīgā pasaules redzējuma koncentrēts izklāsts. Ik svētdienu raugos caur savu Augšāmcelšanās dievnama vitrāžu, kas rāda augšāmcelto Kristu. Tas vairāk kā simboliski atbild uz šo jautājumu – mēs redzam pasauli caur augšāmcelto Dieva Dēlu. Katehisms vienkāršos vārdos vēsta par to, ko, pārfrāzējot populārā TV raidījuma nosaukumu, varētu izteikt kā: „Kas notiek Dieva pasaulē?”

9) Ir ticības „satiksmes noteikumi”

Katehisms kā Ticības apliecība ir saskarsmes ar Dievu ābece. Katehisma ticības patiesību izklāstam piemīt savu noteikta iekšēju loģika un gaita. Īsumā tā ir sekojoša. Baušļi atklāj mūsu patieso garīgo stāvokli Dieva priekšā – mēs esam grēcinieki. Šī daļa vienlaikus kalpo kā dzīves satiksmes “ceļa zīmes” – brīdinot un aizliedzot to, kas mums pašiem un citiem var nodarīt ļaunu. Tā ir arī vad­līnijas jauniegūtai ticības dzīvei. Ticības apliecība uzrāda jauniegūtās dzīves spēka avotu – Jēzu. Apustuļu vai Nīkajas apliecību lietojam katrā dievkalpojumā, paužot savu ticību, slavējot un teicot Dievu kopā ar visu draudzi. Ar šo apliecību mēs dzīvojam savu ticību ne kā vientuļi, izolēti indivīdi, bet kopīgi ar kristīgo Baznīcu visā pasaulē. Lūgšana parāda mūsu atbildes saikni ar Dievu. Kristība atklāj, ka Dievs mūs pieņem par savējiem, Kristū mēs topam par “jaunu cilvēku”. Atslēgu vara runā par grēku piedošanu, Svētais Vakarēdiens – par to kā uzturēt un atjaunot ticību, savu garīgo dzīvi. Katehisms ir mūsu sarunas, mūsu saskarsmes un garīgās dzīves veids ar Dievu.

One Comment
  1. I believe this is among the so much significant information for me.
    And i am satisfied reading your article. However wanna observation on few common issues, The
    site style is wonderful, the articles is truly nice :
    D. Good task, cheers

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: