Izlaist līdz saturam

Kāpēc atkal par Mārtiņu Luteru?

by uz februāris 21, 2014

Dr. Mārtiņš LutersŠī otrdiena (18.februāris) daudzu luterisko (un ne tikai) baznīcu kalendārā ir papildināta ar ierakstu par Dr.Mārtiņu Luteru, jo 1546.gadā 18.februārī Mārtiņš Luters Dieva mierā atstāja šo pasauli.

Kāpēc 16.gs. baznīcas reformatoru Dr.Mārtiņu Luteru būtu vērts atcerēties šodienas cilvēkam?

Vēlējos apkopot vairākus zīmīgus argumentus, kuri man pašam dod atbildi uz nosaukumā likto jautājumu. Visvairāk man gribētos izcelt Mārtiņa Lutera dievbijību, ģimenes svētību un nesavtību.

Dievbijība. Mārtiņš Luters, pretēji mūsdienu cilvēkam, bija ar ļoti uz Dievu paļāvīgu skatījumu uz dzīvi. Proti, viņa pirmais un galvenais jautājums bija par dzīvi Dieva vaiga priekšā. Citiem vārdiem, viņš vēlējās dzīvot tā, lai iemantotu pestīšanu, t.i., mūžīgo dzīvību. Tas gan nenozīmē, ka viņš būtu bijis cilvēciski svēts, bez kādiem sliktiem darbiem. Viņam bija darbi un vārdi, kurus varētu vairāk vai mazāk krizēt.

Mārtiņa Lutera dievbijība, pretēji daudzu mūsdienu cilvēku garīgumam, bija konsekventa, tas ir, viņa vārdi un darbi izrietēja no tās. Piemēram, kad viņš vēl jaunekļa Viduslaiku reliģiozā izpratnē solīja stāties klosterī, viņš tā arī izdarīja. Mārtiņš Luters iestājās klosterī par spīti tam, ka viņa vecāki (īpaši – tēvs) to uzskatīja par lieku un draugi neatbalstīja.

Ģimene. Līdz 42.mūža gadam Luters bija neprecēts cilvēks. Par iespēju stāties laulāta cilvēka kārtā viņam arī tad nav bijusi īpaša interese. Pārāk daudz bīstamības bija viņa dzīvē, tā viņš uzskatīja, lai viņš varētu stāties laulāta vīra godājamā kārtā. Bet bija kāda neprecēta mūķene, kurai pats Luters uzskatīja, ka jāsagādā vīrs. Šī sieviete – Katrīna fon Bora – iespītējās un paziņoja, ka precēs vai nu Nikolaju Amsdorfu, vai arī pašu Luteru. Otrs kungs tā arī palika neprecēta vīra statusā.

Pēc mūsdienu standartiem, tas būtu dīvains laulātās dzīves sākums. Tomēr šai laulībai bija liela Dieva svētība. Abi savstarpēji tik dažādie laulātie viens otru papildināja. Dievs dāvāja Luteru ģimenei sešus bērnus, no kuriem divi mira bērnībā. Liecības par Lutera reakciju uz savu bērnu zaudējumu, izraisa patiesu līdzjūtību un rāda viņa lielo pieķeršanos viņiem.

Ģimene Luteram kļuva par vietu, kur viņš ienesa klostera mūros gūto dievbijības praksi. Abiem laulātajiem – bijušajiem klostera iemītniekiem – tas nebija grūti. Šādi rīkojoties, Luters ienesa katra kristieša ikdienā dzīšanos pēc Dieva valstības.

Nesavtība. Mūsdienās diezgan reti sastopama īpašība. Vai jūs zinājāt, ka turīgākiem cilvēkiem biežāk ir problēmas ar nodokļu nomaksu? Varētu likties, jo vairāk naudas, jo vieglāk būt ar tīru sirdsapziņu likuma priekšā. Tomēr, šķiet, atkal neko patiesāku par Jēzus vārdiem (Mt 19:23): „bagātais grūti ieies Debesu valstībā” nevarēs pateikt. Pat nabadzības svētā Kalkutas Terēza, saukta par māti, daudz no viņai saziedotajiem līdzekļiem novirzīja sava mūķeņu ordeņa infrastruktūrai, nevis labdarībai.

Luters tā nedarīja. Viņš neņēma naudu par saviem rakstu darbiem. Paturot prātā, ka tajā laikā viņu izdeva nepārtraukti visur, viņa rīcība ir paradoksāla. Arī dārgas dāvanas, kādas tolaik nereti dāvināja, Lutera rokās neuzkavējās ilgi un bieži vien aizceļoja, citu palīdzībai. Visa viņa dzīve bija dzīvošana „no rokas – mutē”, paldies Dievam par tik gādīgu sievu, citādi viņam būtu klājies krietni trūcīgi. Patiesībā, pēc Lutera nāves un luteriskās kustības nonākšanas grūtībās, lielas naudas nedienas sākās arī Lutera ģimenei. Tomēr Dievs sargāja.

Šīs bija vismaz trīs lietas, kuru dēļ, manuprāt, Luteru ir vērts atcerēties arī mūsdienu cilvēkam. Šīs pieminēju tāpēc, ka mūsdienās tās retāk sastopam sabiedrībā un arī paši pie sevis.

Dievam vien lai ir gods!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: