Izlaist līdz saturam

Kristieši un Svētie Raksti (1)

by uz februāris 24, 2014

Dieva vārdsKāpēc kristiešiem Svēto Rakstu sacītais ir noderīgs arī mūsdienās?

Pieļauju, lasītājam ir nācies saskarties ar Bībeles patiesumu apšauboša sarunas biedra (biedrenes) apgalvojums, ka „nevajag jau visu Bībelē sacīto uzņemt tik tieši”. Šādus vārdus nereti pavada “arguments”, ka Bībele ir rakstīta citā laikā, šodien, tā sakot, konteksts ir mainījies.

Taisnība, Bībele ir rakstīta citā laikā. Tomēr, vai tiešām tās sacītā konteksts ir mainījies tik ievērojami?

Jo, ja ir tā, tad kristiešiem un daudzām baznīcām būtu nopietni jāpārskata ļoti daudzas lietas. Tā sakot, būtu jāparevidē diezgan liela daļa kristīgās mācības un prakses aspekti. Turklāt, ir baznīcas, kuras tā arī dara.

Kā tad būt?

Cik Bībeles konteksts ir mainījies, to salīdzinot ar mūsdienām? Nebūs nekas nepareizi sacīts, ja piekritīsim apgalvojumiem, ka pasaule ap mums ir krietni savādāka, nekā Bībeles sarakstīšanas laikā. Tik tiešām, tolaik absolūti lielākā daļa dzīvoja laukos un nodarbojās ar zemes apstrādi vai lopkopību. Mūsdienās tikai maza daļa no iedzīvotājiem dzīvo ārpus pilsētām un nodarbojas ar lauksaimniecību. Tad nebija ne ātru pārvietošanās iespēju, nedz preses, nedz arī datoru vai televīzijas. Šodien diez vai varam iedomāties mūsu dzīvi bez šīm iespējām. Tādā ziņā lietas tiešām ir mainījušās līdz nepazīšanai.

Tomēr, vai tās ir nozīmīgākās atšķirības starp cilvēku tolaik un tagad?

Kā tad bija un ir ar pašu cilvēku? Kādas atšķirības skāra cilvēku tolaik, un kas būtu mainījies tagad? Tieši tas ir visbūtiskākais jautājums, jo tas attiecas tieši uz cilvēkiem – mums.

Tātad, cilvēks ienāca pasaulē, gluži tāpat kā tas notiek šodien. Cilvēks pieauga, meklēja savu vietu dzīvē, veidoja ģimeni un audzināja bērnus. Visbeidzot, cilvēkam bija svarīgi cienīgi nomirt. Pēdējais, kaut arī jaunākiem ļaudīm retāk ienāk prātā, nav maznozīmīgs faktors. Lai arī kā, bet visas šīs ir tik gaužām labi pazīstamas mūsdienu cilvēkam. Patiesībā, tas nav mainījušās ne par mata tiesu. Citiem vārdiem, lai arī ārējais konteksts ir piedzīvojis fenomenālas izmaiņas – cilvēks lido kosmosā, sazinās ar saviem tuvajiem un mīļajiem caur modernas saziņas līdzekļiem tūkstošiem kilometru tālumā un uztic daudzu mājas pienākumu pildīšanu sadzīves tehnikai, cilvēku visvairāk nodarbina tieši tās pašas lietas, kuras nodarbināja mūsu senčus.

Ja mūsu problēmas ir tik līdzīgas, vai ir nepieciešams „izgudrot velosipēdu” to risināšanai?

Šķiet, lielākai daļai tas liekas labākais ceļš. Katrā laikmetā tiek „atklāts vienreizējs un unikāls veids” kā cilvēka dzīvei piedāvāt problēmu risinājumu. Šis pasakainais modelis liek cilvēkam jau gana drīz vilties, bet mierinājumu cilvēki atkal atrod citā tik pat pasakainā veidā.  Gluži kā Latvijas politikā, kurā katrās Saeimas vēlēšanās kāda „mesiāniskā partija” iekļūst mūsu valsts parlamentā.

Neskaitāmas paaudzes Vecās un Jaunās derības ticīgo ir raduši pārliecinošas atbildes un neatsveramu palīdzību Bībelē. Ja cilvēka problēmas sakne ir tik tuvu toreiz un tagad, vai arī mums nebūtu vērts paļauties uz šo risinājumu? Pie tam, Bībele, vismaz mūsu mātes valodā, ir pieejama, tikai jāpsaniedzas un jāatver. Vai tiešām šī „pārpūle” nav ar uzviju atalgota, kad mūsu laicīgās muļķības pierimst un nokārtojas mūžīgā dzīvība?

Galvenais, nevajag kautrēties un izmantot jau labas un pārbaudītas metodes – Bībeli un kristīgo sadraudzi katrai dienai un visai dzīvei.

Dievam vien lai ir gods!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: