Izlaist līdz saturam

Nedēļas korālis, vēl viens kristīga iepriecinājuma un spēka avots katrai dienai

by uz marts 24, 2014

Achtliederbuchgruber136_3Janvārī gudribassakums.lv publicēja pārdomas par dziedāšanas tradīcijas apsīkumu mūsu tautā (šeit). Ar prieku konstatējām, ka šis jautājums nav vienaldzīgs diezgan plašam lasītāju lokam.

Šāds dziedāšanas panīkums ir cieši saistīts ar arvien mazāku interesi par garīgo dziedāšanu mūsu draudzēs, mājās un kristiešu tikšanās reizēs.

Vai panīkumam par iemeslu būtu mūsu garīgās dziedāšanas maznozīmīgums? Vai mums trūkst korāļu? Manuprāt, ne viens no abiem minētajiem! Loģisks šķiet nākamais jautājums, vai būtu pareizi uz šo procesu mierpilni noskatīties un ļaut kristīgās draudzes gadu simtiem ilgajai tradīcijai izplēnēt šodienas garīgā un kulturālā sekluma straumē? Šis jautājums ir īpaši svarīgs, jo iepriekšējo paaudžu pieredzē garīgā dziedāšana ir nesusi par augstu nenovērtējamus augļus.

Gudrības sākums vēlas piedāvāt spert soli mūsu baznīcas korāļu iepazīšanas un to dziedāšanas tradīcijas uzturēšanas virzienā. Liekam priekšā katru nedēļu no jauna vai atkārtoti iepazīties ar vienu korāli. Pie iespējas, pamudinam pat mācīties to no galvas, lai nedēļas izskaņā viens neliels kristīgas ikdienas grauds veidotu jau vērā ņemamu kristīgās nedēļas nogales prieku. Tā kā korāļu atlase notiks atbilstoši baznīcas liturģiskajam gadam, nav izslēgts, ka vienā no tuvākajiem svētdienas dievkalpojumiem būs tieši šī, nu jau labi pazīstamā, baznīcas dziesma.

Šai Kristus Ciešanu laika nedēļai esam izvēlējušies LELB 1992.gada (atkārtoti izdota 1995.gadā) Dziesmu grāmatā atrodamu Kristus Ciešanu laika korāli Tūkstoškārt es sveicināju (Nr. 98).

Tūkstoškārt es sveicināju Tevi, kas mūs mīlējis, Jēzu, kas par mani vāju Grēku sodu izcietis.
Ak, kā sirds man ilgojas Tevi meklēt lūgšanās Tur, kur Tu pie krusta staba Nāvē dodies mūsu labā!

Es, Kungs, Tavas kājas, rokas Tverdams skūpstu sirsnīgi, Tavas grūtās krusta mokas Sirdī stāv man mūžīgi!
Dārgais Kungs, kas sapratīs, Kas papilnam izmanīs, Ka Tev mūsu dēļ bij slāpes, Ka dēļ mums Tu cietis sāpes.

Raksti savas asins vātis Dziļi manā apziņā, Lai es viņas labis prātis Turu dārgā piemiņā.
Mana manta augstākā, Tavs es esmu ticībā! Dod pie Tavām mīļām kājām Mieru baudīt, atspirgt vājam!

Šo korāli dzied meldijā Dvēsele, līksomjies arvien, Vītola sastādītajā meldiju grāmatā šī melodija atrodama ar Nr. 114a.

Šī korāļa mūziku nāk no senas reformēto tradīcijas dziesmu grāmatas. Vārdus sarakstījis Pauls Gerhards (Paul Gerhardt, 1606 – 1676), viens no ievērojamākajiem luteriskās tradīcijas dziesminiekiem, latviskotāja vārds nav zināms.

Attēlā pirmās Lutera Dziesmu grāmatas (1524.g.) titullapa. Šajā dziesmu gramatā bija vien 8 korāļi, no kuriem 4 autors bija pats Mārtiņš Luters. Šis izdevums baudīja lielu atsaucību.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: