Izlaist līdz saturam

Nedēļas korālis, vēl viens kristīga iepriecinājuma un spēka avots katrai dienai

by uz marts 31, 2014

Achtliederbuchgruber136_3Janvārī gudribassakums.lv publicēja pārdomas par dziedāšanas tradīcijas apsīkumu mūsu tautā (šeit). Ar prieku konstatējām, ka šis jautājums nav vienaldzīgs diezgan plašam lasītāju lokam.

Šāds dziedāšanas panīkums ir cieši saistīts ar arvien mazāku interesi par garīgo dziedāšanu mūsu draudzēs, mājās un kristiešu tikšanās reizēs.

Vai panīkumam par iemeslu būtu mūsu garīgās dziedāšanas maznozīmīgums? Vai mums trūkst korāļu? Manuprāt, ne viens no abiem minētajiem! Loģisks šķiet nākamais jautājums, vai būtu pareizi uz šo procesu mierpilni noskatīties un ļaut kristīgās draudzes gadu simtiem ilgajai tradīcijai izplēnēt šodienas garīgā un kulturālā sekluma straumē? Šis jautājums ir īpaši svarīgs, jo iepriekšējo paaudžu pieredzē garīgā dziedāšana ir nesusi par augstu nenovērtējamus augļus.

Gudrības sākums vēlas piedāvāt spert soli mūsu baznīcas korāļu iepazīšanas un to dziedāšanas tradīcijas uzturēšanas virzienā. Liekam priekšā katru nedēļu no jauna vai atkārtoti iepazīties ar vienu korāli. Pie iespējas, pamudinam pat mācīties to no galvas, lai nedēļas izskaņā viens neliels kristīgas ikdienas grauds veidotu jau vērā ņemamu kristīgās nedēļas nogales prieku. Tā kā korāļu atlase notiks atbilstoši baznīcas liturģiskajam gadam, nav izslēgts, ka vienā no tuvākajiem svētdienas dievkalpojumiem būs tieši šī, nu jau labi pazīstamā, baznīcas dziesma.

Šai Kristus Ciešanu laika nedēļai esam izvēlējušies LELB 1992.gada (atkārtoti izdota 1995.gadā) Dziesmu grāmatā atrodamu Kristus Ciešanu laika korāli Es Tavu krustu meklēju (Nr. 77).

Es Tavu krustu meklēju, Es krustā Tevi sveicinu, Tu Dieva Jēriņ, šķīstais.
Gan grēku slogs še Tevi grauž, Gan nāve Tavu sirdi lauž, Bet dvēs’lei draugs Tu īstais.

Jo ticībā to nomanu, Ka Dieva spēks un godība Pat nāvē Tevi rotā,
Un ka še cienīgs esi Tu Tāpat ņemt slavu, teikšanu Kā augšā debess godā.

Caur nāves tumšo ieleju Es Tavās pēdās staigāšu Un turēšos pie Tevis.
Tu pirmais šauro ceļu ej, Mums ceļu rādot, asin’s lej, Velc dvēseles pie sevis.

Šī uzticība dievišķā No saitēm mani atraisa, Dveš sirdī mieru maigu.
Kas nāve vairs, kas ciešanas? Ja sirds tur mūžam piemiņā: Kas tic, redz Dieva vaigu.

Šo korāli dzied meldijā Pie manis nāciet, Kristus sauc, Vītola sastādītajā meldiju grāmatā šī melodija atrodama ar Nr. 43.

Šī korāļa mūzikas komponista vārds nav zināms. Vārdus sarakstījis Valentīns Lēšers (Valentin Ernst Loescher, 1673 – 1749), tulkojis Roberts Bērziņš (1868 – 1935), dzejnieks un aktīvs Brāļu draudžu darbinieks, viens no raženākajiem latviešu garīgās dziesmas vārdu autoriem.

Attēlā pirmās Lutera Dziesmu grāmatas (1524.g.) titullapa. Šajā dziesmu gramatā bija vien 8 korāļi, no kuriem 4 autors bija pats Mārtiņš Luters. Šis izdevums baudīja lielu atsaucību.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: