Izlaist līdz saturam

Mums patīk zirgi, bet Jēzum – ēzeļi (sākums)

by uz aprīlis 16, 2014

Evaņģēlija DievsMācītāja Jura Uļģa sprediķis, sacīts 2014.gada 13.aprīlī Palmu (Pūpolu) svētdienā. 

Kas ir raksturīgs maziem bērniem? Lielīties ar to, kas ir (man ir ritenis, man ir jauns mobilais, man ir tētis utt.), un brīžiem arī ar to, kas nav, bet par ko sarunu draugs neko nezina (a man mājās ir …).

Kāpēc bērni tā rīkojas? Viņiem ir vēlme parādīt, ka es kaut kas esmu, un mani līdz ar to ir jārespektē. Tā ir vēlme iegūt sev piekritējus, sekotājus, pat pielūdzējus.

Šādas vēlmes nepāriet līdz ar bērnību un jaunību. Tieši otrādi, liekas, ka pieaugušu cilvēku dzīvēs šīs tendences iet vairumā.

 

Vēlme izcelt sevi uz citu fona, vēlme parādīt citiem, ka esmu ko vērts, vēlme pēc apkārtējo cilvēku atzinības un respekta ir neatņemama pieauguša cilvēka dzīves sastāvdaļa. Līdz ar to arī pieauguši cilvēki bieži uzvedās tieši tāpat kā mazi bērnu smilšu kastē, tikai tās “mantiņas” ar kurām lielās ir daudz greznākas un dārgākas (man ir dārga mašīna, man ir villa jūras krastā, a man ir dzīvoklis dārgajā Rīgas centrā, a es māku daudz naudas pelnīt, a man ir bijušas jau vairākas sievas, es labāk par visiem spēlēju golfu, utt.) Ar ko tik pieaugušie nelielās, lai tikai iegūtu sev piekritējus, sekotājus, pat pielūdzējus.

Pēdējā laikā masu mēdiji lielu uzmanību pievērš laicīgajiem valdniekiem. Gan Putinam, sakarā ar Krimas un Ukrainas notikumiem. Gan Eiropas Savienības līderiem, sakarā ar viņu reakciju par šiem notikumiem Ukrainā. Gan arī mūsu pašmājas prezidentam, par viņa atbilstību amatam. Es gribētu pievērst uzmanību valdniekiem no cita skatupunkta. Proti, pievērsīsim uzmanību tam, kā šīs pasaules valdnieki ierodas pie saviem pilsoņiem, pie saviem potenciālajiem vēlētājiem, lai iegūtu viņu atbalstu un piekrišanu. Atceros, kā 2003. gadā Ikšķilē, pirms balsojuma par iestāšanos Eiropas Savienībā, ieradās mūsu Ministru prezidents un Lietuvas prezidents. Tur bija fiziski spēcīgi un melnos uzvalkos ģērbta apsardze, labas mašīnas, grezni uzvalki. Šīs pasaules valdnieki parasti tā ierodas pie saviem padotajiem. Arī šajos gadījumos notiek tieši tas pats, kas bērnu smilšu kastēs – vēloties sev iegūt sekotājus, piekritējus, valdnieki izrāda savu varenību, ietekmi un spēku ar šādām gluži ārējām lietām.

Pašiem pilsoņiem, redzot šādu greznības un varenības izpausmi, parasti ir ļoti pretrunīgas sajūtas. No vienas puses pati tauta vēlas, lai tās valdnieki tomēr atšķirtos no ierindas valsts pilsoņa un izskatītos pēc tādiem kam ir vara, ietekme un nauda. Vai varam iedomāties, ka mūsu valdnieki pārvietotos pa Latvijas ceļiem ar 15 gadīgiem Fordiem vai opelīšiem, kā to dara vidusmēra cilvēks Latvijā? No otras puses, valdnieku bagātība un greznība bieži viņiem pašiem kļūst par klupšanas akmeni, tauta viņus nemīl, nicina, nogāž.

Kā Jēzus ieradās Jeruzālemē? Ļaudis viņu sagaida kā Ķēniņu jeb Valdnieku, kurš beidzot atbrīvos Israēla tautu no nīstajiem okupantiem, Romas impērijas. Ļaudis sauc: “Ozianna Dāvida dēlam, slavēts, kas nāk Tā Kunga Vārdā! Ozianna visaugstākās debesīs!”

Ievērosim, Jēzus tiek saukts par Dāvida dēlu, par dēlu visvarenākajam, gudrākajam un bagātākajam ķēniņam Israēla tautas vēsturē. Ļaudis uztver Jēzu kā “riktīgu” valdnieku.

Ļaudis sauc “Ozianna”! Ozianna ir viens no tiem vārdiem, kurš latviešu Bībeles tulkojumā netiek tulkots (līdzīgi kā āmen). Taču šī vārda nozīme ir pavisam vienkārša un skaidra, proti, “glāb mūs”, taču ne tik daudz lūgšanas nozīmē, bet gan daudz vairāk ovāciju, slavas un prieka nozīmē – glāb mūs. Arī šis izsauciens norāda uz to, ka ļaudis Jēzū redz ilgi gaidīto ķēniņu, ar kuru beidzot iesākties brīvības, neatkarības, labklājības un miera laikmets Israēla tautas vēsturē.

Ļaudis viņu sagaida kā valdnieku, taču Jēzus ne ierodas Jeruzālemē kā valdnieks. Viņam taču vajadzēja ienākt Jeruzālemē uz stipra un braša zirga muguras. Tas būtu vareni un iespaidīgi un būtu pilnīgā saskaņā ar to, ka tauta no viņa sagaida. Taču Jēzus sēž uz ēzeļa. Runājot mūsdienu valodā Viņam vajadzēja ierasties vismaz 150 000 eiro vērtā mašīnā, taču Jēzus atbrauc ar trīsdesmitgadīgu vāģīti 150 eiro vērtībā.

 Sprediķa otro daļu lasiet šeit.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: