Izlaist līdz saturam

Nedēļas korālis, vēl viens kristīga iepriecinājuma un spēka avots katrai dienai

by uz jūnijs 9, 2014

Achtliederbuchgruber136_3Janvārī gudribassakums.lv publicēja pārdomas par dziedāšanas tradīcijas apsīkumu mūsu tautā (šeit). Ar prieku konstatējām, ka šis jautājums nav vienaldzīgs diezgan plašam lasītāju lokam.

Šāds dziedāšanas panīkums ir cieši saistīts ar arvien mazāku interesi par garīgo dziedāšanu mūsu draudzēs, mājās un kristiešu tikšanās reizēs.

Vai panīkumam par iemeslu būtu mūsu garīgās dziedāšanas maznozīmīgums? Vai mums trūkst korāļu? Manuprāt, ne viens no abiem minētajiem! Loģisks šķiet nākamais jautājums, vai būtu pareizi uz šo procesu mierpilni noskatīties un ļaut kristīgās draudzes gadu simtiem ilgajai tradīcijai izplēnēt šodienas garīgā un kulturālā sekluma straumē? Šis jautājums ir īpaši svarīgs, jo iepriekšējo paaudžu pieredzē garīgā dziedāšana ir nesusi par augstu nenovērtējamus augļus.

Gudrības sākums vēlas piedāvāt spert soli mūsu baznīcas korāļu iepazīšanas un to dziedāšanas tradīcijas uzturēšanas virzienā. Liekam priekšā katru nedēļu no jauna vai atkārtoti iepazīties ar vienu korāli. Pie iespējas, pamudinam pat mācīties to no galvas, lai nedēļas izskaņā viens neliels kristīgas ikdienas grauds veidotu jau vērā ņemamu kristīgās nedēļas nogales prieku. Tā kā korāļu atlase notiks atbilstoši baznīcas liturģiskajam gadam, nav izslēgts, ka vienā no tuvākajiem svētdienas dievkalpojumiem būs tieši šī, nu jau labi pazīstamā, baznīcas dziesma.

Otrajos Svētā Gara izliešanas [Vasar]svētkos esam izvēlējušies LELB 1992.gada (atkārtoti izdota 1995.gadā) Dziesmu grāmatā atrodamu Svētā Gara izliešanas [Vasar]svētku laika korāli Dievs, Svētais Gars, nāc (Nr. 134).

Dievs, Svētais Gars, nāc, pie mums nāc,
Lai apskaidrots top tumšais prāts;
Un pildi mūs kā zinādams
Ar žēlastības dāvanām.

Īsts prieka devējs esi Tu,
Kas dod mums jaunu dzīvību
Un mūsu dvēs’les dziedina
Pie Dieva vārda avota.

Mēs lūdzam, mūsos uzpūti,
Kungs, mīlestības uguni
Un deldē mūsu nespēku
Ar Svētā Gara dāvanu.

Tu Dieva Stiprums svētākais,
Un mūsu Palīgs augstākais,
Lai jaunās mēlēs dažādās
Skan Dieva vārda mācības!

Lai Tēvam sacīts mūžīgs gods!
Lai gods ir Viņa Dēlam dots!
Un Svēto Garu ar turklāt
No sirds mēs gribam godināt!

Šo korāli dzied savā meldijā, Vītola sastādītajā meldiju grāmatā tā atrodama ar Nr. 8.

Korāli komponējis pats Mārtiņš Luters un aranžējis latviešu mūziķis Jāzeps Vītols (1863 – 1948). Aranžējuma dēļ šo un citus Vītola aranžētus korāļus citās baznīcās sastapsim nedaudz atšķirīgā variācijā. Vārdus arī sarakstījis Mārtiņš Luters, latviskojis Kristaps Fīrikers, pirmais latviešu garīgais atdzejotājs un garīgās dzejas radītājs.

Attēlā pirmās Lutera Dziesmu grāmatas (1524.g.) titullapa. Šajā dziesmu gramatā bija vien 8 korāļi, no kuriem 4 autors bija pats Mārtiņš Luters. Šis izdevums baudīja lielu atsaucību.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: