Izlaist līdz saturam

Nedēļas korālis, vēl viens kristīga iepriecinājuma un spēka avots katrai dienai

by uz jūnijs 16, 2014

Achtliederbuchgruber136_3Janvārī gudribassakums.lv publicēja pārdomas par dziedāšanas tradīcijas apsīkumu mūsu tautā (šeit). Ar prieku konstatējām, ka šis jautājums nav vienaldzīgs diezgan plašam lasītāju lokam.

Šāds dziedāšanas panīkums ir cieši saistīts ar arvien mazāku interesi par garīgo dziedāšanu mūsu draudzēs, mājās un kristiešu tikšanās reizēs.

Vai panīkumam par iemeslu būtu mūsu garīgās dziedāšanas maznozīmīgums? Vai mums trūkst korāļu? Manuprāt, ne viens no abiem minētajiem! Loģisks šķiet nākamais jautājums, vai būtu pareizi uz šo procesu mierpilni noskatīties un ļaut kristīgās draudzes gadu simtiem ilgajai tradīcijai izplēnēt šodienas garīgā un kulturālā sekluma straumē? Šis jautājums ir īpaši svarīgs, jo iepriekšējo paaudžu pieredzē garīgā dziedāšana ir nesusi par augstu nenovērtējamus augļus.

Gudrības sākums vēlas piedāvāt spert soli mūsu baznīcas korāļu iepazīšanas un to dziedāšanas tradīcijas uzturēšanas virzienā. Liekam priekšā katru nedēļu no jauna vai atkārtoti iepazīties ar vienu korāli. Pie iespējas, pamudinam pat mācīties to no galvas, lai nedēļas izskaņā viens neliels kristīgas ikdienas grauds veidotu jau vērā ņemamu kristīgās nedēļas nogales prieku. Tā kā korāļu atlase notiks atbilstoši baznīcas liturģiskajam gadam, nav izslēgts, ka vienā no tuvākajiem svētdienas dievkalpojumiem būs tieši šī, nu jau labi pazīstamā, baznīcas dziesma.

Baznīcas otro pusgadu ar Trīsvienības svētku nedēļu sākam ar LELB 1992.gada (atkārtoti izdota 1995.gadā) Dziesmu grāmatā atrodamu korāli Lai Dievu visi teic (Nr. 161).

Lai Dievu visi teic! Viņš visās vietu vietās,
Spēj darīt, kad Tam tīk, Tik lielas, augstas lietas;
No mātes klēpja Viņš Mūs dzīvus glabājis
Un visu labu vēl Līdz šodien’ vēlējis.

Lai visumīļais Dievs, Dod prieku mūsu sirdīm
Un ka par mieru vien Mēs visu mūžu dzirdam!
Lai paliek Viņš pie mums, Mūs sargā žēlīgi,
Lai mūs no ļauna glābj Un nogriež nelaimi!

Lai Tēvam pateicam No sirds cik vien mēs varam,
Un Dēlam arīdzan Un Dievam Svētam Garam!
Šos trīs, kas viens pats Dievs, Lai slavē mūsu balss!
Tam nava sākuma, Tam arī nebūs gals.

Šo korāli dzied savā meldijā, Vītola sastādītajā meldiju grāmatā tā atrodama ar Nr. 92.

Korāli komponējis vācu mūziķis Johans Krīgers. Vārdus sarakstījis vācu mācītājs Martins Rinkharts (Martin Rinckart, 1586 – 1649), latviskojis Kristaps Fīrikers.

Šis majestātiskais Dieva goda, Viņā žēlastības slavinājums un ticīgā paļāvības apliecinājums tapis vienā no Vācijas un visas Eiropas vēstures smagākajiem brīžiem – Trīsdesmit gadu kara (1618 – 1648) laikā. Kopš tā laika tas arvien ir nesis ticīgajam paļāvības stiprinājumu un pārliecību par Dievu, kurš ir patiesais miera Devējs gan pasaulē, gan arī mūžībā.

Attēlā pirmās Lutera Dziesmu grāmatas (1524.g.) titullapa. Šajā dziesmu gramatā bija vien 8 korāļi, no kuriem 4 autors bija pats Mārtiņš Luters. Šis izdevums baudīja lielu atsaucību.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: