Izlaist līdz saturam

Pūšu un degu. Kristietis un Jāņi.

by uz jūnijs 20, 2014

DSC_0334Internetā klejo kādas ārkārtīgi dedzīgas Latvijas kristiešu grupas uzrunātājas ļoti kaismīga pret-Jāņu runa. Kaut kādai patiesības daļai sacītajā vajadzētu būt, kundze (un viņai līdzīgi domājošie) uzsvērti dedzīgi atsaucas uz Dievu un Bībeles mācību. Kā kristietim reaģēt?

Par spīti viņas, pieļauju labajiem nolūkiem, problēma ir dziļāka. Šāds viedoklis sajauc labas un ne tik labas lietas kopā un apkaro pašu radītu iedomātu naidnieka tēlu. Manuprāt, minētās lietas ir nepieciešams nošķirt, pirmās vajadzētu atbalstīt, kamēr pēdējās nosodīt. Bet par visu pēc kārtas.

Iesākumam, Jāņi ir ļoti dažādi, gluži tāpat kā jāņotāji.

Daļai svinētāju Jāņi ir ģimenisks notikums. Pilsētnieki dodas uz laukiem, satiek radus un draugus, omulīgā gaisotnē pavada vakaru un sagaida rītu. Galdu klāj atbilstoši rocībai un izdomai. Jāņotāji saelpojas daudz svaiga gaisa, iespējams, izdejojas un izdziedās; reti ir nevajadzīgi asumi vai nepatīkami atgadījumi. Šāda jāņošana paliek labā atmiņā, stiprina ģimeniskas un draudzīgas saites. Kas te kristietim varētu būt nosodāms?

Citiem Jāņi ir kārtējais iegansts rīšanai, alkoholam un vaļīgai morāle (amoralitāte). Protams, arī sekas ir viegli paredzamas – sāpošas galvas, sadauzīti auto, nodedzināti nekustamie īpašumi, dzērumā noslīkušie un pieaudzis „avārijas kontracepcijas” pieprasījums aptiekās. Šādus Jāņus nosodīs nevien kristieši, bet pat elementāri kulturāli cilvēki tos diez vai atzīs par labiem un noderīgiem. Te diez vai ir nosodāmi Jāņi, bet dzeršana, maukošana un visa veida likumpārkāpumi.

Atbilstoši aprakstītajiem modeļiem, manuprāt, Jāņus svin absolūtais vairums. Protams, praksē ir modifikācijas, atbilstoši rīkotajiem un iespējām, bet pamatlīnijas paliek.

Vēl ir „kristīgie Jāņu” svinētāji, bet tādi nav pārlieku plaša parādība. Pats esmu tādos piedalījies, zinu par ko ir runa. Te pastiprināti lūdz un visādi citādi kristīgi rosās, alkoholam un papardes zieda meklēšanai – nē. Vai es būtu pret lūgšanu? Nē, gluži pretēji – esmu par to, arī dzimumdzīve ārpus laulības un pārmēru alkohola lietošana ir noraidāmi. Tomēr, ja lūgšana tāpat jau ir regulāra, vai vēl viena lūgšanu reize Jāņos ir ar kādu īpašu nozīmi? Tas pat nav mans jautājums, bet viena citādi ļoti dedzīga mācītāja sacīta doma, ka neba jau nu Jāņi kristīgi svinami tikai ar pastiprinātu lūgšanu un kristīgu dziesmu dziedāšanu. Citiem vārdiem, manuprāt, ir ļoti labi, ka kristieši kristīgi svin Jāņus, bet, arī kulturālos (civilizētos) veidos svinot Jāņus, tas nav mazāk kristīgi kā „kristīgos Jāņos”.

Visbeidzot, tik tiešām ir tādi, kas Jāņus izmanto jaunlaiku neopagānisma rituāliem (cik man zināms, viņi gan vairāk koncentrējās uz astronomisko saulgriežu dienu pāris dienas agrāk). Tā kā Latvijas kontekstā neopagānisms ir veidojies kā pretnostatījums kristietībai, tas varētu būt arī ar zaimojošu un garīgi degradējošu – elkkalpošanas pieskaņu un izpausmēm. Tādi cilvēki ir, bet cik daudz? Var jau būt es kļūdos, bet pēc maniem vērojumiem, šādi pasākumi ir niecīgs mazākums.

Tātad, atgriežoties pie sākumā minētām pārspīlētām kristiešu pret-Jāņu runām, cik tādas ir pamatotas? Proti, vai ir nozīme uzsvērti apkarot maznozīmīgus Jāņu garīgos apdraudējumus? Vai ir jēga Jāņus noliegt, ja tajos var būt (un ir) tik daudz, jā – KRISTĪGI, laba, iepriecinošā un ģimeni stiprinoša? Vai šāda histērija vairāk nav latviešu sakāmvārdā raksturojama – paši pūta, paši dega? Jo, galu galā, tikai Jāņu vaiņags vai lēkšana pāri ugunskuram citādi godprātīgā un sabiedriski atbildīgā veidā nekādu ļaunumu nenodara (pat ja kaut Bībelē kas ir sacīts par elkkalpošanu ar zālēm pie deguna, tur un citviet ir cits konteksts!). visbeidzot, ja aktīvie kristieši ar lielu aizrautību apkaro pašu uzpūstu Jāņu ļaunuma bubuli, vai viņi nepalaiž garam kaut ko būtiskāku?

Kopsavelkot, gadījumos, kad kristieši nevajadzīgi pārspīlē viņi var nonākt (un nereti nonāk) apsmieklā. Tā diez vai būtu pārlieku liela bēda, bet ar tādu rīcību tiek apdraudētas arī labas lietas, savukārt nozīmīgas lietas paliek neuzrunātas. Tāpēc ceru, Dievs palīdzēs kristiešiem nezaudēt reālu skatu uz lietām, atbalstīt labo, saskatīt patiesus apdraudējums un nepadarīt par problēmu to, kas tāda nav.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: