Izlaist līdz saturam

Minivens vai džips: Pārdomas tēvu dienā

by uz septembris 12, 2014

teevu dienai2Pirmās asociācijas ar vēl jauno tēvu dienas tradīciju man nāk prātā no kādas filmas. Tajā kā komisks tika izspēlēts gadījums ar nekristīgu vecpuisi, kuram nācās pieņemt pāri uz pirmo kristīgo pirmslaulības sarunu. Viņš, tā vietā lai vēru vaļā Bībeli un analizētu laulību no viņas skatu punkta, topošajam vīram norādīja, ka nu gan nāksies nomainīt džipu (ar kādu pāris bija ieradies uz sarunu) pret ģimenes formāta vāģi un paironizēja: „Cik stilīgs tu būsi, sēdēdams pie minivena stūres!?”

Bībele ir neatņemama kristīgas (un ne tikai) laulības padomdošanas grāmata, bet arī uzskatāmas pedagoģiskas ilustrācijas no ikdienas ir ļoti palīdzošas.

Kā tad tur ir – īsts vīrietis sēž džipā vai ģimenes minivenā?

Kas tad ir īsts vīrietis? Vai tas ir „Bonds, Džeimss Bonds” – gandrīz vienmēr uzvalkā esošs, veikls un bagāts? Vai tas ir sūri, grūti strādājošs „pelēks” lielas mašinērijas bandinieks? Kāds ir īsts tēvs?

Bībelē ir skaidri sacīts, ka sieviete tiks izglābta, paliekot „ticībā un mīlestībā, un svētumā”, kā arī „caur bērnu dzemdēšanu” (1Tim 3:15), tātad te skaidri norādīta mātes misija. Par vīrieti neko tādu Raksti eksplicīti neformulē. Vai vīrietim tēva uzdevums ir kāda pakārtota lieta? Vai tiešām vīrietis ir tāds bonds, kurš katra filmā lien pēc iespējas vairāk gultās, nospļaujas par ģimenes vērtībām un eksistē nepārtrauktā uzdzīvē?

Manuprāt, nē. Jo, lai arī ir lietas, kuras Bībele skaidri formulē vārdiem, ir arī lietas, kuras Svētie Raksti tik pat skaidri definē ar kontekstu. Pie šādām pieder arī vīrieša un tēva misija.

Te par piemēru var ņemt jebkuru no par svētīgajiem atzīto Bībeles personāžu. Es atļaušos izvēlēties Ījābu, kurš ir vienas sievas vīrs un 20 bērnu tēvs, kura rūpes par viņa bērniem, manuprāt, visskaidrāk izpaustas, kad viņš upurē sadedzināmos upuri pēc visu bērnu skaita (Īj 1:5). Tādējādi viņš dara to labāko, ko var savu bērnu labad – meklē mūžīgu izlīdzināšanos Dieva priekšā. Man var teoloģiski kāds nepiekrist, bet, tieši Ījaba vīra un tēva svētīgā misija, manuprāt, ir redzama, kad pēc visiem pārbaudījumiem Dievs Ījabam atjauno visu mantu dubultā, bet bērnus dod tikpat, cik viņam bija sākumā, jo cilvēks nepazīd Dieva priekšā (sal. Īj 1:2 un 42:13). Tieši tāpēc, man ir stipra pārliecība, ka Dievs vīrieti redz, galvenokārt, kā vīru un tēvu, jo neviens no svētīgajiem Bībeles vīriem nav bondveidīgs, visi viņi vairāk ir ģimenes galvas un darba rūķi.

Pats Kungs un Pestītājs Saviem ļaudīm min izņēmumus, ģimenes dzīvei nepiemērotus vīriešus un sievietes, kas ar Dieva prātu nevar būt laulības saitēs (Mt 19:12). Arī Viņš pats nebija laulības saistīts, bet Viņš ir īpašs, tāpēc te kādas paralēles ir liekas. Tomēr visi pārējie, ārpus Jēzus Kristus minētā izteiktā mazākuma, ir ar atbildību un pienākumu laulības laukā.

Tātad, ja nu patiess vīrietis ir tieši vīrs un tēvs, tad bondveidīgais pasaku tēls ir diezgan neveiksmīga vīrieša karikatūra. Tas ir vīrietis (vīrelis?), kurš nav spējis kļūt par pieaugušu un nobriedušu vīru. Jo tikai pieaudzis vīrs ir spējīgs kļūt par ģimenes galvu un tēvu.

Tāpēc ir labi, ka ir tēvu diena, jo mūsu sabiedrība ir pārāk daudz aizrāvusies ar bondiem un pārāk maz pieprasa un izceļ patieso vīru un tēvu.

Kāds te varētu ievietot pretargumentu ar daudzajām patriarhu, īpaši Jēkaba (Israēla), un citu Vecās Derības vīru, šķiet uzskatāmākais – ķēniņš Dāvids, sievām. Taisnība, Bībele stāsta arī par dažādām novirzēm no normas, tai skaitā, par vīra un tēva mazāk veiksmīgiem piemēriem. Šķiet, ķēniņš Dāvids ir vislabākais neveiksmīgas tēva kalpošanas piemērs. Viņa ģimenes dzīve ir kontrastā ar viņa paļaušanos uz Dievu daudzās citās lietās, un ir par bēdīgu paraugu kā nevajag un kas notiek, kad dara kā nevajag. Dāvida bērnu starpā ir naids, slepkavības, seksuālas vardarbības un, pieļauju, vēl šis tas. Tāpēc, ja nu kaut ko no ķēniņa Dāvida ģimenes jautājumos var mācīties, tad nedarīt tā, kā darīja viņš. Dāvids ir labs piemērs citos jautājumos.

Tātad, vīrietis ir tikai patiess vīrs un pilda Dieva doto uzdevumu, kad viņš uzņemas vīra un tēva pienākumus. Turklāt, Dievs šādu uzņemšanos pasargā ar ceturto bausli, noteikdams bērniem cienīt un mīlēt savus vecākus, arī tēvus. Tāpēc man ir prieks par mūsu dīvainajā laikā ierīkoto tēvu dienu, kas ļauj mūsdienu steigā esošajiem cilvēkiem pievērsties Dieva dotajam tēva amatam un tā cieņai.

Starp citu, Dievs nav bijis kāda īsa mirkļa emociju uzplūda varā, kad Bībelē Sevi apzīmējis par Tēvu, arī tam nav slikti tēvu dienā pievērst uzmanību.

Jā, noslēdzot, manis sākotnēji minētajā filmā viss beidzās labi un defekts vērsās par efektu, jo uz nākamo pirmslaulību nodarbību (kāda, likās, var arī nebūt) pāris jau ieradās ar minivēnu. Un pareizi, īsts vīrs un tēvs var braukt ar džipu, kamēr viņam ir tāda vaļa un vajadzība, bet īsts vīrs un tēvs var arī braukt ar minivenu un neko nezaudēt no savas vīrišķības. Varbūt, pat kaut ko iegūstot klāt.

Sveiciens visiem vīriem tēvu dienā!

Dievam Tēvam, Dēlam un Svētajam Garam vien lai viss gods un slava!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: