Izlaist līdz saturam

Ziemassvētku vēsts – miers virs zemes un labs prāts – vislabākā vēsts

by uz decembris 24, 2014

new-hope_00361965.gada Bībeles tulkojumā eņģeļu priecas vēsts ganiem Kristus dzimšanas sakarā pie Bētlemes (Lk 2:14) latviskota: „Gods Dievam augstībā, un miers virs zemes, un cilvēkiem labs prāts.” 2012.gada tulkojums šajā vietā atšķiras – „Gods Dievam augstībā, un miers virs zemes cilvēkiem, pie kā Viņam labs prāts.” Pavirši pārskrieno ar acīm, var nepamanīt atšķirību. Tomēr tāda ir. Turklāt, diezgan ievērojama.

Senākajā tulkojumā eņģeļi vēlēja mieru un [visiem] cilvēkiem labu prātu, kamēr jaunākajā pasludina mieru cilvēkiem, uz kuriem Dievam ir labs prāts. Nav jau tā, ka Dievs Bībelē negribētu, lai visiem ir miers un labs prāts. Tomēr Dieva Svētie Raksti ir godprātīgi un grēka sakropļotajam cilvēkam sola tikai to, ko var pildīt, skaistus un nepiepildāmus solījumus atstājot nereāliem utopistiem, piemēram, Džonam Lenonam arvien lielu popularitāti baudošajā dziesmā Imagine.

Kāpēc Dievs Savā lielākajā dāvanā – Jēzū Kristū – sola mieru Dieva apžēlotajiem (kristiešiem)? Ko var Ziemassvētkos saņemt pārējie?

Bībeles sludina Dieva mīlestību uz cilvēkiem. Tomēr, atbilstoši bibliskajai mācībai: Jēzus Kristus – Dievcilvēka – nākšana pasaulē nav priecīgs notikums visiem, bet tiem, uz kuriem Dievam ir labs prāts?

Kā jau iepriekš minēju, Bībele ir pietiekoši kritiski domājoša un sludinoša grāmata, kas nemāca neko vairāk, kā ir iespējams (lai cik tas arī kādiem neliktos pārsteidzoši!) un Bībeles vēsts par Jēzu Kristu ir skaidra – Jēzus Kristus nākšana ir priecas vēsts tiem, kas apzinās savu grēcību un nepilnību, gaida žēlastību, kas meklē vienīgā un Trīsvienīgā Dieva gribu un mīlestību. Jēzus Kristus dzimšana nozīmē to, ka Dieva bijīgajiem ļaudīm ir dāvāta dāvana – mūžīgā dzīvība kopā ar Dievu.

Ja jau dāvana, tad kaut kas tāds, jo cilvēks nav sagādājis pats.

Turklāt, cilvēks to pats nav sagādājis nevis kāda triviāla iemesla dēļ, bet vienkārši, nav spējīgs sev to sagādāt, jo kopš grēkā krišanas grēcīgais cilvēks ir nesavienojami nošķīries no svētā Dieva.

Jēzus Kristus ir „tilts”, kas savieno svēto Dievu ar grēcīgo cilvēku. Tāpēc kristiešiem Kristus ir tik nozīmīgs un Viņa dzimšanas svētki tiek tik plaši svinēti. Tāpēc Jēzus Kristus dzimšanas vēsts ir vislielākais iepriecinājums.

Protams, vismaz iesvētību mācībā izglītoti kristieši zina, ka 24.decembris var arī nebūt Jēzus Kristus piedzimšanas diena. Tā var arī būt, bet to mēs nezinām un nekad neuzzināsim, jo Dievs to nav mums atklājis un Jēzus dzimšanas apliecība nav saglabājusies (tādas toreiz bērniem netika izsniegtas). Tomēr, pats Jēzus piedzimšanas fakts ir tik nozīmīgs, ka kaut kādā vēstures brīdī kristieši izlēma to svinēt ziemas saulgriežos. Nav jau tā, ka nevarēja svinēt kādā citā datumā, piemēram, 18.novembrī vai 23.aprīlī. Tomēr nesvinēt to nevarēja, tāpēc izvēlējās kādu datumu. Vai tas ir tik būtiski, kurā datumā Jēzus ir dzimis? Manuprāt, svarīgākais ir – Viņš ir dzimis, tāpēc man kā kristietim tie ir ļoti nozīmīgi svētki.

Tieši tāpēc Ziemassvētki – Kristus Dzimšanas svētki – ir tik liela diena, jo tajā dienā Kristus draudze svin Dieva lielo dāvanu – Bērna piedzimšanu, kurš nes līdz [Dieva] mieru cilvēkiem, uz kuriem Dievam ir labs prāts. Turklāt, te nav tik izšķiroši, vai man apkārt ir miers vai nemiers, jo, esot ar Kristu, man ir miers ar Dievu. Tas ir miers, kas pārspēj katru cilvēka vajadzību un saprašanu.

Un nu arī par nekristiešiem, jo svētki skar arī viņus. Citiem tie ir jauki un ģimeniski svētki, citiem tās ir vientulības un grūtsirdības cauraustas dienas, citiem tas ir kārtējais dzerstiņš, utt. Reti kuram mūsu kultūrā šie svētki ir pilnīgi nepamanāmi. Tātad, kā ar viņiem šajos Kristus draudzei tik nozīmīgajos svētkos?

Man ar nožēlu jāatzīst, ka nekristiešiem šie svētki nav neko labu nesoši. Tas vien, ka Jēzus Kristus ir jau nācis, nozīmē, ka Dievs Savu plānu par pasaules tiesāšanu nav atmetis, un visus, kas nebūs ar Kristu, gaida sods. Sanāk, ka Kristus Dzimšanas svētki nekristiešiem ir diezgan drūma diena. To rakstu, nevis lai par viņiem pasmietos vai arī noraudzītos no augšas, jo katrs kristietis (arī es) reiz ir bijis neatgriezts grēcinieks. Tātad, tāds, kuram Kristus Dzimšanas svētki ir bijuši slikta ziņa – nozīmējis sodu. Tomēr, tas nav stāsta noslēgums.

Jēzus Kristus dzimšana ir iespēja katram, tāpēc ir tik svarīgi, pastāstīt patiesību par Kristus Dzimšanas svētku svētību un patiesie iepriecinājumu Dieva apžēlotajiem un vēl svarīgāk ir nenoklusēt neko no patiesības, ka Dieva žēlastība ir pieejama ikvienam. Dieva iepriecinājuma zīme ir Jēzus Kristus, Viņš ir Dieva dāvana katram, tāpēc Jēzus Kristus žēlastībā katram ir svētki un nekristiešiem, iespējams, vēl lielāki svētki, jo tieši šajos svētkos viņi var saņemt Jēzus Kristus pestīšanas vēsts dāvanu.

Priecīgus Kristus Dzimšanas svētkus mums visiem!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: