Izlaist līdz saturam

8 tēzes Kristus Augšāmcelšanās dienā

by uz aprīlis 5, 2015

Dievs GlābējsMācītājs Juris Uļģis.

Lasījums no Marka evaņģēlija pirmajiem astoņiem pantiem: Kad sabata diena bija pagājusi, Marija Magdalēna un Marija, Jēkaba māte, un Salome nopirka smaržīgas zāles, lai ietu un svaidītu Jēzu. Nedēļas pirmajā dienā rīta agrumā, saulei lecot, tās nāca pie kapa un sarunājās savā starpā: “Kas mums novels akemni no kapa ieejas?” Pacēlušas acis, tās redzēja – akmens jau novelts. Bet tas bija ļoti liels. Ienākušas kapā, tās ieraudzīja baltās drānās tērptu jaunekli sēžam labajā pusē, un tās izbijās. Bet viņš tām viņš tām sacīja: “Nebīstieties! Jūs meklējat Jēzu, Nācarieti, krustā sisto, Viņš ir augšāmcēlies, un Viņa šeit nav. Redziet, vieta, kur tie Viņu nolika. Bet ejiet un pasakiet to Viņa mācekļiem un Pēterim: Viņš pirms jums aizies uz Galileju; tur jūs Viņu redzēsit, kā Viņš jums sacījis.” Iznākušas laukā no kapa tās metās bēgt prom, tās trīcēja un bija satriektas, un nestāstīja nevienam neko, jo baidījās.

Pirmā tēze. Kristus ir augšāmcēlies!

Šo notikumu svinam katru svētdienu. Krievvalodīgajiem šis notikums tiek atgādināts katru svētdienu ­ “voskresenje”. Kāpēc šis notikums ir tik svarīgs, lai to svinētu un atcerētos katru nedēļu, jā, pat katru dienu? Kas ir tas neatkārtojamais un unikālais, ko piedāvā kristīgā ticība šai pasaulei, Latvijai, ko nespēj un nevar piedāvāt citas t.s. reliģijas? Uzvaru pār nāvi!!!

Otrā tēze. Pārpratums par kristietību

Tie – piedāvā cilvēkam kādu īpaši augstu morāli jeb ētiku. Baušļus zina jebkurš „pagāns” un vairāk vai mazāk cenšas tos ievērot. Piemēram, tomēr tik maz “pagānu” zog, slepkavo, pārkāpj laulību. Jebkura klasiska reliģija apgalvos, ka aborti ir ļaunums, ka slepkavība ir ļaunums, ka laulības pārkāpšana ir nosodāma. Taču neviena reliģija nepiedāvā cilvēkam uzvaru pār nāvi, miesas augšāmcelšanos un mūžīgo dzīvību, pie tam par brīvu, tikai Kristus dēļ.

Trešā tēze. Jēzus – Uzvarētājs.

Kā tiek attēlots Jēzus Rietumeiropas mākslā? Kā Uzvarētājs, kā tas, kurš ir iznācis ārā no kapa un ar savu papēdi ir saminis galvaskausu, kas ir nāves simbols. Kas gan var būt varenāks, kā uzvara pār nāvi!? Mēs pazīstam uzvarētājus sporta spēlēs. Viņi ir uzvarējuši savus pretiniekus. Bet cik niecīgas ir šīs uzvaras, salīdzinājumā ar Jēzus uzvaru!? Mēs pazīstam izveicīgus biznesmeņus, kuri ir uzvarējuši savus konkurentus. Bet kas ir viņu uzvaras salīdzinājumā ar Jēzus uzvaru pār nāvi? Sporta uzvarētāji gūst balvas sev. Jēzus-Uzvarētājs dod uzvaru pār nāvi saviem mācekļiem. Veiksmīgi biznesmeņi gūst labumu tikai sev, labākā gadījumā arī savām ģimenēm, bet Jēzus dod uzvaru pār nāvi visai šai pasaulei.

Ceturtā tēze. Uzvaras baudītāji.

Jēzus uzvaras vēsts ir īpaši svarīga mums cilvēkiem. Ziniet kāpēc? Mēs visi esam slimi ar vienu slimību – nāvi. Nāves dvīņu māsa – vecums. Mēs novecojam, jo visi esam slimi ar nāvi, mums visiem ir slimība, kuras nosaukums ir nāve. Ko es novēroju pie tiem, kurus redzu reizi gadā? Atvainojiet, dāmas un kungi, bet Jūs esat palikuši vecāki! Jūs visi, tāpat kā es, esat slimi ar nāvi, un līdz ar to novecojat. Daudzus cilvēkus šī nāves slimība iedzen izmisumā, bezcerībā un depresijā. Daudzus cilvēkus šī slimība iedzen visa bezjēdzīguma sajūtā. Kāpēc kaut kā dēļ liet sviedrus, ja agri vai vēlu visi mirsim? Daudzi cilvēki, tērējot milzīgus naudas līdzekļus, cenšas šo slimību noslēpt zem dārgām kosmētikas maskām, cenšas šo slimību paslēpt aiz plastiskām operācijām. Tiek tērētas milzīgas naudas summas, lai apceļotu pasauli, lai izrautos no ikdienas un atpūstos. Bet, bieži vien patiesais iemesls ir pavisam cits, proti, cilvēkus nomāc nāves un vecuma klātesamība ik uz soļa, un pasaules apceļošana var kļūt par sava veida bēgšana no nāves. Salamans mācītājs saka: “viss ir niecība”, jo nāve visam (mūsu izlietajiem sviedriem, uzceltām mājām, izaudzinātiem bērniem) un visiem (gudriem un muļķiem, bagātiem un nabagiem, veseliem un slimiem) pārvelk pāri svītru!

Piektā tēze. Jēzus uzvara ir vienīgā patiesi nozīmīgā atbilde.

Jēzus augšāmcelšanās ir vienīgās zāles šai slimībai, ir vienīgā izeja no izmisuma, depresijas bezjēdzība strupceļa. Jēzus augšāmcelšanās dod jaunu jēgu visam tam, ko mēs kristieši darām šajā pasaulē. Atsaucoties uz Salamanu, varētu teikt, ka nu gan vairs nekas nav niecība un tukša vēja ķeršana, jo Kristus nāvi ir uzvarējis. Līdz ar to ir jēga liet sviedrus, dzemdēt bērnus, mācītiesun strādāt, jo tam visam nāve nepārvilks svītru.

Sestā tēze. Nepateicīgie dāvanas saņēmēji.

Cilvēku attieksme pret šo uzvaru pār nāvi, maigi izsakoties ir ļoti dīvaina. Ko mēs darītu ar cilvēku, kurš atklātu zāles pret vēzi? Nēsātu uz rokām, cildinātu, apbērtu ar Nobela prēmijām!!! Bet kad ir Viens, kurš ir uzvarējis nāvi (medicīniski izsakoties, dod zāles pret nāvi) un dod šo uzvaru visai pasaulei, tad vai nu šīs zāles tiek ignorētas, vai arī sliktākajā gadījumā cenšas tās iznīcināt. Cik ļauna ir šī pasaule (ne tikai dīvaina)! Indīgas žults pilna! Tai nevajag Kristus ciešanas, tai nevajag šo vareno Dieva darbu, tai nevajag uzvaru pār nāvi un miesas augšāmcelšanos. Šī pasaule atrod prieku savā lēnajā un mokošajā nāvē. Baismīga aina.

Septītā tēze. Kā saņemt Jēzus uzvaru?

Taču ir cilvēki, kas saka: “Es negribu būt kā šī dīvainā un ļaunā pasaule. Es gribu atrast izeju ārā no strupceļa. Ko man būs darīt?” Apustulis Pāvils: “Atgriezieties no saviem grēkiem un liecieties kristīties.” Kristībā mēs kļūstam līdzdalīgi pie Jēzus nāves un augšāmcelšanās. Kristība kā kaps, kurā nomirst un turpina mirt viss grēcīgais, ļaunais un nešķīstais, kas ir cilvēkā. Kristība kā dzemde, no kuras piedzimst un top jauns cilvēks, kurš slavē Dievu, kurš top šķīstīts, kura sirdsapziņa ir tīra un kalpo savam tuvākajam. Ne velti Kristus augšāmcelšanās svētku laiks tradicionāli ir laiks, kad tiek kristīti cilvēki.

Astotā tēze. Jēzus uzvara ir mūsu!

Kristus ir augšāmcēlies! Viņš ir nevis izgudrojis nemirstības zāles, bet Viņš pats ir zāles pret nāvi. Viņa nāvē ir uzvarēta mūsu nāve. Viņa augšāmcelšanā ir mūsu augšāmcelšanās. Kristībā mēs kļūstam līdzdalīgi pie Viņa nāves un augšāmcelšanās.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: