Izlaist līdz saturam

Mātes dienas svars

by uz maijs 10, 2015

mother_babyMūsdienās sabiedrība piedzīvo daudzu senāk tik pierastu un pašsaprotamu lietu pārvērtēšanu. Kādreiz darbs bija svarīgs (vērtība), šobrīd svarīgāka ir peļņa. Kādreiz cilvēka dzīvība vecumā vai mātes miesās bija Dieva dāvana, šobrīd – cilvēki šīs lietas pakļauj savām iegribām. Šādi apstākļi liek pievērst pastiprinātu vērību šķietami pašām parastākajām un pierastākajām, tomēr ne mazāk svarīgajām lietām. Tāpēc ir tik labi, ka šodien varam priecāties par savām mātēm un viņas sveikt.

Kādreiz runāja par mātēm varonēm, kuras bija dzemdējušas astoņus un vairāk bērnus. Protams, šāda pašaizliedzība pelna novērtējumu. Tomēr, vai tikai šādas mātes ir pelnījušas apbrīnu un cieņu? Manuprāt nē, jo mātes cieņa un gods ir katrai sievietei, kurai Dievs ir devis iespēju iznēsāt vai izaudzināt bērnus. Tieši par šādu godu un cieņu man gribas domāt šajā dienā.

Kas sievieti veido par māti? Man nāk prātā vismaz divas lietas.

Manuprāt, pirmkārt tas ir Dieva dotais mātes sūtījums. To nevar izdarīt vīrietis (tēvs), lai arī kā viņš to gribētu, viņam ir savi, arī ļoti nozīmīgi pienākumi. Viņš var palīdzēt mātei, bet tikai sieva var būt māte. Turklāt, nav arī izšķiroši, vai bērni, par kuriem māte rūpējas, ir nākuši no viņas miesām, jo visām sievietēm Dieva vai dzīves apstākļi nav ļāvuši pašām iznēsāt bērnus. Būt mātei, tā ir Dieva dāvana.

Otrkārt, Dievs sievieti ir radījis šim uzdevumam. Dievs, Kurš neko nekad nedara nejauši vai pārpratuma pēc, sievietei doto uzdevumu ir sedzis ar Dieva paša radītu piemērotību. Vai nav brīnišķīgi, ka Dievs ir devis iespēju kļūt par mātēm neizglītotām un izglītotām, dzeltenām un baltām, ne tik slaidām un slaidām, īsām un garām, un daudz citādi atšķirīgām sievietēm!? Un visas dažādās sievietes Dievs ir apdāvinājis ar šo unikālo dāvanu – spēju būt mātei. Mātes dāvana ir nenovērtējami liela lieta.

Ko māte saņem par savu misiju?

Nav mazsvarīgi, ka mātes kārta šajā pasaulē pēc grēkā krišanas ir ar kādu ļoti nepatīkamu blakni – tā ir diezgan zemu novērtēta. Proti, lai arī māte (protams, arī tēvs) ir tas īpašais cilvēks, kurš bērnu no kusla un nevarīga cilvēciņa veido par cilvēku, to tik bieži ir pieņemts uzskatīt par pašsaprotamu un mātes rūpes un kalpošanu atstāt neievērotu. Tas ir bēdīgi, bet tik bieži ir tiesa. Protams, arī mātes ir tikai grēcīgi cilvēki (te nu vietā būtu kādas īpaši zīmīgas mātes – Jēzus mātes Marijas piemērs, kura savā grēcībā pat meklēja Jēzu aprāt, apturēt un ar vislabākajiem nodomiem kavēt Viņa kalpošanu, sal. Mk 3:31 – 35 un paralēlvietas), tomēr lielākajā daļā gadījumu, mātes ir pelnījušas varoņa titulu – viņas kopj un gādā par saviem bērniem un uzupurējas viņu labā. Tieši netaisnās blaknes dēļ Dievs īpaši sargā vecāku (tēva un arī mātes) kārtu un uzsver tās svaru Savā ceturtajā bauslī. Ja nu kādam nav īsti skaidrs, ko darīt ar vecākiem, tad Dieva Vārds pamāca – Godā savu tēvu un māti (2Moz 20:12a).

Ja nu dzīve norit pēc Dieva noteiktās kārtības, tad mātes nepaliek tikai ar iepriekš minēto blakni, bet bērni gādā par savām mātēm. Un tā ir patiesā un pelnītā mātes kārtas laicīgā svētība. Pie šādas svētības pieder arī mūsu dīvainajos laikos piemirstās mātes kārtas slavēšana mātes dienā, šodien. Pie tā pieder apliecība par mātes amata svētību, vērtību un svaru katra mūsu dzīvē, mūsu ģimeņu ikdienā un visā Dieva radītajā pasaulē. Atceroties savas mātes šinī dienā, mēs pagodinām arī Dievu Radītāju, Kurš sievai ir devis šo dāvanu, viņu apveltījis ar šīs dāvanas īstenošanai nepieciešamo miesīgi un garīgi un, visbeidzot, arī sarga un svētī mātes kārtu.

Paldies Dievam par mūsu mammām!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: