Izlaist līdz saturam

Bībele 2015, 29.nedēļa

by uz jūnijs 13, 2015

250px-Lucas_Cranach_(I)_-_The_Law_and_the_GospelVēloties mudināt katru kristieti ikdienā veltīt 15 – 30 minūšu īsu brīdi Bībelei, 2013. gadā mūsu blogs uzsāka projektu Dienišķā maize. Tas katru nedēļu piedāvāja izlasīt noteiktu Svēto Rakstu fragmentu, lai visa gada laikā varētu izlasīt Bībeli „no vāka līdz vākam”. 2013./2014.gada baznīcas kalendāra gadā šo iniciatīvu turpinājām ar projektu Bībele 2014.

Vēlamies šādu pamudinājumu piedāvāt arī 2014./2015. Baznīcas gadā.

Līdzīgi nu jau aizejošajam gadam, 2015. gada Bībeles lasījumu grafiku uzsākam ar Baznīcas liturģiskā gada sākumu (pirmo adventa svētdienu). Kā pagājušajā gādā, arī šogad pie lasījumu grafika piedāvāsim nelielu ieskatu par kādu no šajā lasījumā esošu aspektu, kam nav slikti pievērst uzmanību. Šajos ieskatos kristocentriski (ar lielāko uzmanību pievērstu mūsu Kunga un Pestītāja Jēzus Kristus personai un darbam) lūkosimies pēc Dieva taisnības Bauslībā un žēlastības Evaņģēlijā.

Svētīgu gadu ar Vecās un Jaunās Derības Svētajiem Rakstiem!

29.nedēļas lasījumu grafiks:

Pirmdiena Māc 1:1 – 5:19
Otrdiena Māc 6:1 – 12:14
Trešdiena Dz 1:1 – 8:14
Ceturtdiena Jes 1:1 – 5:7
Piektdiena Jes 5:8 – 8:23
Sestdiena Jes 9:1 – 12:6

Ar kuru grāmatu sākt lasīt Bībeli?

Tā kā Bībele nav tikai viena grāmata, bet bibliotēka vai kopotie raksti, kuros iekļauti 40 pierakstītāju 66 darbi (grāmatas), nereti rodas jautājums: ar kuru grāmatu sākt Bībeli lasīt? Tik biezu grāmatu var nelasīt uzreiz „no viena vāka līdz otram”, bet šeit vēlējos pieskarties tieši tādam lasīšanas modelim, kas ļauj aptvert visus Svētos Rakstus.

Šķietami vienkāršākā atbilde – ar sākumu – var izrādīties diezgan sarežģīti īstenojama, jo Pirmās Mozus grāmatas sākums (apraksti par pasauli pirms grēku plūdiem, seno cilvēku netikumi, utt.) var diezgan ātri nokaut vēlmi turpināt lasījumu. Tas nenozīmē, ka šāda lasīšana ir nepareiza, bet gan to, ka nepieredzējis Bībeles lasītājs var sagurt pēc pirmajām 10 lpp.

Otra iespēja ir lasīt, sākot ar Jauno Derību. Jaunajā Derībā Jēzus Kristus paskaidro daudzos Vecās Derības notikumus un, galvenokārt, piedod tiem piepildījumu. Turklāt Jēzus zemes dzīves laiks Romas impērijas okupētajā Palestīnā mūsu kultūrkontekstā ir kaut nedaudz, bet saprotamāks.

Kā trešo iespējamo lasījuma veidu, vēlējos piedāvāt Vecās Derības gudrības literatūru, īpaši Sakāmvārdus (senāk – Salamana Pamācības) un Mācītāju (Salamans Mācītājs). Tā kā šonedēļ lasījums iekļauj pēdējo, vairāk pievērsīšos tai.

Mācītājs, vēsturiski par šīs grāmatas autoru tiek uzskatīts viens no visu laiku gudrākajiem valdniekiem Sālamans, ir grāmata, kurā lasītājs iepazīstas ar dzīvi pieredzējuša un to izbaudījuša cilvēka skatījumu uz pasauli un tās procesiem. Cik var spriest pēc vēstures liecībām, absolūti lielākā daļa tā laikmeta cilvēku ikdienā varēja gaužām maz laika atvēlēt pārdomām un novērojumiem, dzīve (izdzīvošana) prasīja nepārtrauktus pūliņus un darbu. Arī mūsdienās daudzi cilvēki ir nepārtrauktā skriešanā. Taču arvien lielāks slānis pārticīgajā Rietumu kultūrā, īsti nezina, ko darīt ar savu laiku. Viņi padara savu darbu, saņem pietiekoši iztikai un viņiem atlikušais laiks kaut kā ir jānotērē. Ir cilvēki, kuri šo laiku iegulda rūpēs par apkārtējiem (kaut vai par saviem bērniem), bet ir cilvēki, kuri nosit laiku dažādās izklaidēs. Pēdējai grupai Mācītājs ir īstais autors un grāmata, jo šeit autors to visu ir piedzīvojis un novērtējis. Mācītājs zina, ka visa dzīve, ja velīta vien pašam sev un savai labklājībai, ir niecība. Vēl vairāk, viņš apliecina, ka tikai Dievs piedod patieso vērtību dzīves gājumam. Tieši tāpēc lielai daļai mūsdienu cilvēku tik noderīga ir tieši šī grāmata.

Protams, laulātie ļaudis Bībeli var sākt lasīt arī ar Dziesmu dziesmu, bet tās dziļākai izpratnei visnoderīgāk ir kopā nodzīvoti gadi un rūpes vienam otra labā.

Tik daudz par vienu no grāmatām, kura var veiksmīgi kalpot kā Bībeles lasīšanas sākums. Lai Dievs mums palīdz meklēt un atrast vislabāko veidu, kā caur Viņa vēstuli – 66 Vecās un Jaunās Derības Svēto Rakstu grāmatām – Dievu arvien uzklausām un paklausām.

Paldies Dievam!

Svētīgu laiku pēc Trīsvienības svētkiem!

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: