Izlaist līdz saturam

Vai 21.gadsimta cilvēkam var būt noderīga kristīgā baznīca? (5)

by uz jūlijs 13, 2015

krusts debesisIlustrācijai, kas tad nodarbināja Bībelē aprakstītos cilvēkus? Viņus skāra tuvo un mīļo zaudējuma sāpes, vajadzība pēc palīdzības cilvēkam atrast vietu dzīvē un uzmundrinājuma noskumušajiem, bailīgo iedrošināšana. Tāpat Bībele rāda uz labiem un sliktiem piemēriem sava stāstījuma gaitā. Vai tiešām tie pārbaudījumi un grūtības, kurus risina Bībele savā „novecojušajā” stāstījumā nekādi nesaskan ar mūsdienu cilvēku raizēm un sāpēm? Tieši šajos grūtību un ciešanu pilnajos Bībeles aprakstos, parādās Dieva valdīšanas būtība pār radību – pašaizliedzīga radības, īpaši cilvēka, mīlestība. Cilvēks, kas ir novērsies no Dieva un kā Dieva nepaklausīgs bērns nevar būt Dieva taisnīgā svētuma tuvumā, tomēr ir arvien lielākās Dieva mīlestības epicentrā.

Patiesībā, te vajadzētu sākties aprakstam, par to, kas tieši mūsdienu cilvēkam varētu būt visnoderīgākais kristīgajā mācībā, jo Bībele stāsta par Dievu, kurš ir gatavs un iesaistās, kurš ir patiesības vēsti mīlošs, bet vēl vairāk mīlošs pret cilvēkiem nelaimē, izmisumā un zaudējumos. Tomēr, šai reizei ir tāds sausāks temats, tāpēc par to visu tik ļoti labo kādu citu reizi.

Apkopojot izklāstītās nostādnes, iegūstam atbildi uz jautājumu, vai sabiedriskā iekārta un lauksaimnieku dzīves veids neizbēgami savādāk ietekmē cilvēka dzīvi ar grēku un tā sekām? Ja tas būtu tā, tad pilsētnieku neskartu nekādas garīgas vai fiziskas mokas. Vai tā ir? Es šaubos. Manuprāt, Bībeles sarakstīšanas laika ārējais fons ir ietekmējis Bībeles valodu un izpratnes, bet nav ietekmējis tās kodolu un galveno vēsti. Pie tam, ja tā ir arvien palīdzoša lieta, kā tā var būt novecojusi palīdzība? Vai tad arī sengrieķu filozofa un matemātiķa Pitagora (6.gs. pirms Kristus dzimšanas) teorēma ir novecojusi?

Manuprāt, pēc tam, kad cilvēks ir noskaidrojis, kas ir Bībeles centrālā vēsts, cilvēks var sākt izvērtēt, cik nozīmīga šī vēsts bija laikā, kad Bībele tika sarakstīta. Turklāt, tieši tad, kad cilvēks ir spējis saprast Bībeles vēsts nozīmi cilvēkam pirms vairāk kā divi tūkstoš gadiem, cilvēks var godprātīgi izvērtēt, vai Bībeles vēsts var būt nozīmīga arī šodienai.

5. Kopsavilkums

Jautājums par kristietības un Bībeles aktualitāti šodienas cilvēkam – man un maniem laikabiedriem – ir grūti atbildams īsos vārdos, jo prasa ieskatīšanos senāk mūsu senčiem labi zināmās, bet šodien piemirstās lietās. Tāpat tas prasa godprātīgu atbildi pašiem sev, nevis formālu vai „raksta nosaukumu skanēšanai” sekojošu atbildi, jo runa taču ir par mani, nevis kādu grūti definējamu vidējo latvieti vai eiropieti.

Tā kā kristietības pamatā esošā Bībelē apskatītās lietas, lai arī formulētas sava laikmeta valodā un izpratnēs, pārsniedz to laiku, bet risina arvien aktuālas lietas, tad to noraidīšana vai pieņemšana daļēji nav īsti pamatotas. Ja cilvēks bija noskumis un Bībeles rāda kā palīdzēt noskumušajiem pirms vairākiem gadu tūkstošiem, tāda pamācība ir gaužām noderīga arī cilvēkam šodien. Arī praksē redzams, ka Bībeli daudz lasoši cilvēki, arvien atrod šodienai sev noderīgus padomus un palīdzību. Jo cilvēka patiesās problēmas tikai virspusēji ir saistītas ar konkrētu laiku un kontekstu, bet savādziļākajā būtības tās stāv pāri ikdienas kārtībai un dzīves ritumam.

Uzreiz gan ir jāmin vēl kāda diezgan plaši izplatīta kļūda, kad cilvēki sāk pielasīt no Bībeles sev tīkamās atbildes, savukārt subjektīvi (nav runa par objektīvām lietām, bet šo divu nošķiršana ir cita raksta temats) netīkamākas lietas ignorē. Tas ir līdzīgi kā nespeciālista vēlme pašam izvēlēties vislabāko ārstniecības līdzekli. Visbiežāk šādas aktivitātes sagādā vienīgi nopietnas ciešanas.

Turklāt, tā kā Bībele var būt un ir noderīga katram indivīdam, tā var arī būt noderīga cilvēku sabiedrībai kopumā. Tā risina cilvēka dziļākās būtības problēmas – vēlmes un bailes, tāpēc tā var dziedinoši mainīt ne tikai viena cilvēka dzīvi, bet arī ietekmēt cilvēkus visapkārt.

Tāda ir mana atbilde uz jautājumu par kristietību un mūsdienu cilvēku, jo, manuprāt, kristietība (Bībele) nevien var, bet ir noderīga mūsdienu cilvēkam, un piedāvā atbildi arī mūsdienu lielāka mēroga grūtībām un izaicinājumiem. Tomēr par to vairāk kādā citā reizē.

Iepriekšējās pārdomu daļas – 1, 2, 3 un 4.

Šīs pārdomas pirmo reizi publicētas izdevumā “Beļģijas latviešu ziņas” Nr. 24 (2015.gada aprīlis), 8. – 11.lpp.

Komentējiet

Komentāri

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: